Кожна людина в своєму житті так чи інакше постійно знаходиться у ситуації вибору. Вибір є невід’ємною частиною життя. Кожного дня ми щось обираємо: обираємо, що їсти на сніданок, обід та вечерю; обираємо одяг в якому йти на роботу; обираємо собі друзів чи просто людей з якими хочемо спілкуватися, а з якими не хочемо; обираємо соціальну роль яку будемо грати сьогодні на роботі, вдома, з друзями, в громадському транспорті, просто проходячи по вулиці, в магазині, вранці, ввечері, з дружиною/чоловіком, з дітьми…
За своєю природою людина є свідомим індивідом і тому вона здатна робити свідомий вільний вибір відповідно до своїх інтересів, бажань, потреб, системи цінностей, але цей вибір має бути не суперечливим щодо моралі. Моральний вибір – це дія, яку робить людина по відношенню до чогось. Моральний вибір керується моральним наміром. У свою чергу моральний намір є дією, яку робить людина очікуючи на певний результат. Моральний вибір не може відбутися без морального наміру. Моральний намір є рушійною силою, імпульсом цього вибору.
Людина може робити вибір на користь добра чи зла, по совісті чи ні, на благо суспільства чи особистої вигоди. З одного боку можна керуватися питанням: “ що я від цього матиму? ”, “ що це мені дасть? ”, “ яку користь я отримаю? ”, а з іншого боку можна спиратися на інші питання типу: “ яка користь від цього буде суспільству? ”, “ як я допоможу іншим зробивши саме так, а не так? ”, “ чи відповідатиме це суспільно прийнятій моралі? ”, “ чи не викличе це осуд з боку суспільної моралі, чи це буде мій особистий моральний осуд з боку моєї совісті? ”. Тому кожний вибір людини, в тому числі і моральний вибір, це її особистий вибір і тільки вона буде нести за нього відповідальність, і тільки вона буде знати зробила вона по совісті чи ні, на благо собі чи іншому, добрим чи поганим був цей вибір. Роблячи свій моральний вибір людина не має керуватися думками, бажаннями чи вказівками інших, прислухатися вона може і повинна, але вибір має бути особисто її. Тому зробивши щось не правильно вона може нарікати тільки на себе. Також не треба осуджувати людину за той чи інший її вибір, адже нікому не відомо, що саме підштовхнуло людину до цього вибору і чим вона керувалась на той момент.
Роблячи моральний вибір на користь суспільства можна піти проти власних принципів і власної совісті та гідності. І отримати схвальний відгук від суспільної громади. Можна вибрати інший варіант оснований на моральному виборі совісті людини і як наслідок отримати осуд з боку суспільства, але плюс в такому виборі: вночі не буде гризти совість. І все ж таки роблячи свій моральний вибір треба тягнутися до золотої середини, щоб було добре не тільки собі, але й іншим і навпаки, не шкодити собі на благо інших. Як кажуть треба бути розумним альтруїстом, так само треба робити розумний моральний вибір.
Хоча не завжди можна чітко зрозуміти, де правильний моральний вибір, а де ні. Та й для кожної людини правильне й не правильне має суто індивідуальний, особистий зміст. Між поганим і хорошим дуже тонка матерія і не завжди зрозуміло, коли цю умовну лінію перетнуто, де та межа, той край, де закінчується хороше і починається погане. І все ж таки все суто індивідуальне для кожної людини. Кожний вирішує сам, де та лінія за якою починається вже щось погане і кожний вирішує сам чи перетнути цю лінію чи ні. Завжди треба пам’ятати, що людина має свободу вибору і на відміну від тварин, які підпорядковуються законам природи і базовим інстинктам, людина може і має все досконало обдумувати. У своїх рішеннях і виборах вона має керуватися моральними нормами, які дають приклад правильної поведінки. Людина як терези на чашах якої з одного боку добро, а з іншого зло, і ці чаші постійно коливаються, то вбік добра, то вбік зла, таким чином людина постійно обирає. Знаючи моральні норми не кожна людина буде їх дотримуватися, адже за не виконання моральних норм не саджають у в’язницю, тому на думку більшості свідомих громадян їх можна проігнорувати. Та все ж таки треба пам’ятати, що за кожний вибір людина буде відповідати перед собою все своє життя, а після життя вона буде відповідати за всі свої вибори перед Богом.
Кожна людина робить сама свій моральний вибір і потім все своє життя вона притримується тих моральних норм, які вона обрала і робить всі свої вчинки згідно цих норм. Моральний вибір має ґрунтуватися на зважених діях, а дії в свою чергу мають бути обдуманими і розумітися їх наслідки, також треба не забувати про результат цих дій і нести за нього відповідальність. Моральний вибір це завжди відповідальність і свобода вибору, тому свобода без відповідальності – це безвідповідальність. Просто треба знати і пам’ятати, що нічого не буває даремно. І якщо ви щось зробили, то це означає, що в той конкретний момент вашого життя, на тому конкретному етапі вашого розвитку, в даному вчинку був сенс. І якщо здається, що можливо було вчинити по-іншому, знайте, що цей вибір був лише ваш і ви самі обирали. А взагалі, що зроблено, те зроблено і назад дороги не має.