Проблема співвідношення моралі та науки виникла досить давно і по праву називається вічною проблемою людства. В багатьох країнах люди більше не сприймають науку як корисну діяльність і, не схильні асоціювати її з класичним пошуком шляхів до цивілізації.
За останні роки ми можемо відчути велику тенденцію розвитку науки, техніки та наукових досліджень. І чим активніше розвивається наука, тим частіше перед нами стає питання її морального та безпечного застосування.
Насамперед, розглянемо загальне поняття моралі та науки.
Мораль — це сукупність правил і норм, які врегульовують взаємовідносини між індивідами у суспільстві. В свою чергу, наука — це сфера діяльності людини, яка спрямована на одержання нових знань про навколишній світ.
Досить часто в наші дні мораль та наука вступають в протиріччя між собою. Сучасна наука і техніка зробили життя людини, як легким, безпечним, так і руйнуючим та небезпечним. З одного боку, наука може служити в якості інтересів людини, а з іншого боку, може бути використана проти самої людини. Наука настільки ж підпорядковується моральному закону, як і будь-який інший вид людської діяльності.
Наведемо декілька прикладів наукових досліджень, які несуть двобічний вплив у житті людини. Все залежить від того, як і в яких цілях будуть використані ці дослідження самою людиною.
Створення ядерного палива може бути корисним при його використанні у атомних електростанціях, так і руйнівним, у використанні ядерної зброї. Хімічні речовини можуть бути використані для покращення рослин, так і використовуватись в якості хімічної зброї.
Стрімкий розвиток в галузі науки значно спростив, покращив та забезпечив безпечне життя кожного з нас.
Всім нам відомо, що наука зробила великий крок вперед в галузі медицини. Створення складних апаратів та розробка нових ліків, на сьогоднішній день, має велике значення для підтримки життєдіяльності людини. Серед них: терапевтичне обладнання, обладнання для підтримки життєдіяльності пацієнта, медичні монітори, що дозволяють медичному персоналу відстежувати стан пацієнта, діагностичне, хірургічне та лабораторне обладнання, обладнання для транспортування пацієнта, спеціальні обладнання для виклику медичного персоналу та багато іншого.
Розвиток науки охоплює різні сфери нашого життя. Створення супутникових зв’язків (мобільні телефони, радіо, телебачення та Інтернет), літакобудування, тощо. На сьогоднішній день дуже важливе значення мають мобільні телефони. За допомогою цього приладу ми в будь-який момент можемо зв’язатися зі своїми друзями та родичами, колегами по роботі, щоб дізнатися про будь-яку цікаву для нас інформацію, не зважаючи на територіальне знаходження людини. За останні роки телефони стали невід’ємною частиною нашого життя. На сьогоднішній день неможливо уявити собі життя сучасної людини без присутності Інтернету. Він являє собою глобальний інформаційний ресурс, та дає можливість мільйонам людей у всьому світі спілкуватися один з одним.
Науку, перш за все, треба використовувати заради покращення людського життя, а не заради його руйнування, тому в цьому питанні не можна звинувачувати тільки науковців та вчених. Велику відповідальність також несуть політичні та державні діячі, які приймають остаточне ухвалення рішень.
На сьогоднішній день, на жаль, не всі країни використовують розвиток науки та техніки для мирних цілей та вдосконалення людського життя. Ми знаємо не один такий приклад, коли одна країна використовувала ядерну зброю проти іншої країни, заради своїх політичних цілей.
На щастя, усвідомлення загрози ядерної зброї для людства і цивілізації привели до вироблення низки заходів міжнародного характеру з метою уникнення його розповсюдження і застосування.
Наука повинна бути направлена тільки на покращення людського життя і нести в собі лише мирні дії та мати моральне використання. Саме мораль повинна підказати людству як і для чого використовувати науку.
На жаль, в наші часи ми дуже часто стикаємось з жорстокими діями людей за ради досягнення будь-яких своїх цілей. В сучасному суспільстві людство стоїть перед надлюдським, драматичним завданням між злом і добром. Тому поняття моралі в наш час повинно гостро стояти перед суспільством. Треба максимально намагатися виховувати в людині любов до ближнього, доброту та співчуття, виховувати духовні цінності. Моральна особистість узгоджує свої дії з інтересами інших людей, відповідає за свої вчинки не лише перед законом, а й перед своєю совістю. Людство зможе гармонійно функціонувати лише тоді, коли моральність стане провідною метою людини.
Головна трагедія нашого часу не в стрімкому розвитку науки, а в аморальному її використанні. Люди забули про певні правила та норми поведінки.
Не зважаючи ні на що, збереження життя людини повинно залишатися найголовнішою метою сучасності. Саме прагнення до добра, людяність та чуйність людей один до одного мають бути основою для будь-яких вчинків людини, для будь-яких вирішень проблемних та конфліктних ситуацій.