Сім’я – це невеличка цеглинка, завдяки якій будується суспільство. Кожна
сім’я має свій набір цінностей, який формує в першу чергу атмосферу
взаємовідносин всередині родини, норми поведінки як у родинному колі,
так і зовні.
Моральні цінності сім’ї – це наче скарб, що збирається родиною не один рік,
і не одне століття. Тільки у когось він «ледве уміщується у гаманці», а
комусь і «банку замало буде». З роками сімейні цінності, та моральні устої
навіть у колі однієї родини, можуть змінюватися, трансформуватися в
залежності від обставин, та подій, які будуть руйнувати старі принципи і
будувати нові моральні цінності.
Людство сильно змінилося за багато тисячоліть, але модель сім’ї залишилась
незмінною. Родина не може існувати без чоловіка і дружини, а без дітей вона
і зовсім не має майбутнього. Батьки обов’язково повинні передати своїм
нащадкам у спадок «родинні скарби» – це не тільки матеріальні цінності, а
ще й устої, традиції, норми та правила, духовні надбання.
Зараз не самі кращі часи, змінюється суспільство, його національні
пріоритети , змінюється взаємовідносини між поколіннями, зникають
моральні принципи…Суспільство занепадає…
Чому це відбувається?
Чому люди розтрачують здобутий їхніми предками «скарб», знецінюють
духовні цінності, а цінують матеріальне?
Чому батьки все менше приділяють уваги своїм дітям, бабусям, дідусям,
відкупаються подарунками і зовсім не мають часу на спілкування з ними?
Чому діти все частіше між живим спілкуванням вибирають віртуальне?
Чому читати книжки, ходити у театр, відвідувати музеї, храми, ін. – це не
сучасно?
Чому майбутні батьки не поспішають до РАКСу, щоб засвідчити свій шлюб? Чому в нашій країні так багато не повних сімей?.. Ці всі питання дуже пов’язані між собою, бо вирішення цих проблем укріпить наші сім’ї, їх моральні цінності, а значить і наше суспільство оздоровиться.
Всім відомо, що найголовніша цінність у сімейної людини – це зберігати і оберігати свою родину. Кожна освітчина людина знає і розуміє, що будуючи свою родину, вона створює нову комірку суспільства, і бере на себе зобов’язання не тільки перед собою, близькими, а й перед усім суспільством створити сильну родину.
Сім’я, як маленька планета зі своїм власним світом, серед інших мільйонів планет у системі сімейного життя. У кожної свої правила, свої підвалини, свої таємниці і свої цінності. Найголовніше з них: дати своїй дитині правильну модель сім’ї, навчити правилам сімейного життя, пояснити важливість таїнства шлюбу, як важливо народження і виховання дітей, показати своїй дитині, за що чоловік відповідає у родині, а за що жінка, дати модель поведінки у суспільстві. Можна сказати, що це класика, усіма прийняті факти. А вже після оформлення такої, правильної моделі сім’ї, к кожній такій родині з’являються свої неповторні цінності.
До цінностей можна віднести і певні традиції сім’ї, починаючи від свята дня народження, закінчуючи народними гулянніми. Відомо, що у більшості сімей у Західної України дуже багато традицій, саме вони так сильно поєднують сім’ю, через ці свята родина зближується, показуючи дитині як важливо, аби родина збиралася разом, вшановуючи традиції своїх пращурів, як були передані теперішньому поколінню сотні років тому.
У когось традиції полягають у проведенні кожної п’ятниці сімейної вечері, або кожний рік у літку приїздити у значиме місце для родини (озеро, гори, море та інше), або передача сімейної реліквії у спадок молодому поколінню (каблучки, підвіски, ікони, картини, листи тощо).
Спираючись на модель моєї сім’ї, в котрій я виросла, можу з упевненістю сказати, що мене виховали з усіма існуючими маральними цінностями, які панують у родині:
Я завжди відчуваю приїжджаючи з навчання додому, що я саме вдома, бо любов і тепло яку дає родина, не може замінити ніщо. Я відчуваю свою потрібність і значимість у родині;
Виховали і в мені повагу до людей, я шаную кожного хто зустрічається на моєму життєвому шляху;
Завжди мама, з самого малечку навчала в мені здібність пробачати людей, це мабуть, найтяжче, що не завжди виходить;
Звісно, відповідальності, можу точно сказати, що я дуже відповідальна людина, якщо я пообіцяла щось зробити, то обов’язково виконую, бо якщо не зроблю, то мене з’їсть совість;
Прищеплювали доброту, щедрість, бути ласкавою до тих, кого образила доля;
Бути морально сильною, нікому не давати собою керувати;
Бути відвертою зі своєю родиною, адже нікого ближче немає;
І мабуть найголовніше – правильно вирішувати сімейні конфлікти.
Звісно, що безконфліктно не може жити ні одна родина, це неможливо, лише через один маленький фактор: ми бачимося кожного дня, час від часу можемо набридати один одному. Але, я гадаю, якщо у людини є правильна база сімейного життя, яку їй задали ще в дитячому віці і ця модель підтримувалась на усьому протязі життя людини, то вона буде намагатися згладжувати конфлікти, не давати їм перетікати у щось більше, через елементарнішу повагу до себе і до своєї родини. Бо родина – це одне із самих головних засад у житті людини, в ній вона знаходить собі пораду, відпочинок, підтримку, розуміння. Дуже багато пов’язано між родиною і становленням правильно сформованої, високоморальної людини.
Якщо дитині не дати сімейних цінностей, не показати як вирішується сімейні конфлікти, не має гарантії того, що ця дитина зможе виховати повноцінну комірку суспільства, це майже неможливо. У більшості випадків, дитина котра виховувалась у неповній родині, повторює ту саму помилку своїх батьків, незалежно через які умови це сталося. В родині якій немає місця розумінню і поваги, не можуть вимагати цього від свого нащадка. Такі елементарні речі і вирішують проблеми родини. Сім’я зі своїми підвалинами має дуже важливий вплив на формування особистості.
Отже, можна сказати, що в кожній родині мають задаватися правильні сімейні цінності, без них не може існувати повноцінна, сильна родина. Необхідно давати дитині правильну модель сім’ї, бо діти – це наше майбутнє, від них і нас залежить майбутнє нашого світу. Так давайте створювати сильні родини!