21 століття досить складний час, зміна устрою держави, зміна моралі людей, культури, їх життєвих принципів.. Через те що швидко змінюється наука, технології посідають перші місця в майже всіх сферах життєдіяльності людей, кардинально змінюється і сама людина та її поведінка в різноманітних ситуаціях.
Найбільше цікавим є моральний розвиток окремої людини, та в нашому випадку економіста. Хотілося б приділити увагу сучасній совісті, яка вона є сьогодні і що собою представляє. Люди часто висловлюються: «Де твоя совість?», «Ти безсовісний» і так далі.
Серед багатьох характеристик совісті і на сьогодні залишаються докори сумління,та звісно почуття провини.
Совість на мою думку найчастіше спрацьовує як контроль своїх вчинків, але вона не може бути моральною якістю. Звичайно всі ми розуміємо що у нашому суспільстві ми робимо не так як нам цього хочеться, а так тому що це потрібно.
Кожен фахівець в тому числі й економіст свої дії спрямовує на конкретне завдання намагаючись робити це з совістю, але звісно через те що йому це потрібно( або не тільки йому).З одного боку було б зручно щоб совість була автоматизованою, наприклад такою як гра, бо ми ж граємось через те що хочемо, а не тому що нам це потрібно, але з іншої сторони краще мати контроль над розумом, замість того щоб відмовлятись від неї взагалі.
Мораль повинна бути присутньою у кожного економіста, але на жаль це не завжди так. Тому що у нашому суспільстві поняття моральна людина не дуже поширене і таким якостям як совість, повага приділяється мало уваги.
У наш час люди зовсім не замислюються над тим чи є вони моральними. Чи взагалі мораль присутня у їхньому житті.
Професія економіста, як мені здається повинна ставити на передній план такі якості людини як мораль та совість. Тому що економіст працює з документами, звітами, матеріалами які стосуються бухгалтерського обліку, та економіки в цілому. А всім нам відомо що будь — який документ можна підробити, статистику поміняти на користь себе чи на користь замовника. Звичайно що такого робити не потрібно, і взагалі це аморально по відношенню до інших людей.
Економіст як і будь-який фахівець що пов’язаний з економікою країни чи економікою будь-якого підприємства повинен чітко розуміти правильність своїх дій, розрізняти свої вчинки на позитивні та негативні у цій діяльності, і уникати негативних наслідків, а робити все для того щоб ніколи не виникало згодом питання, навіщо я це раніше зробив?
Нажаль, у нашій країні на сучасному етапі панує система, як в економіці так і в інших структурах, яка зовсім не бере до уваги моральні якості окремих людей чи колективу в загалом. Потрібно, звичайно спиратися на особисті якості людини, і намагатися їх вдосконалювати, а не навпаки діяти тільки за правилами інших людей, які зовсім не бажають тобі кращого. У сучасному суспільстві ми робимо так як кажуть нам інші, а не так як ми цього бажаємо.
Більшість людей взагалі не знають що таке мораль і моральні якості, тому що багато їхніх правил і думок, навіяні іншими людьми. Навіть цього не підозрюючи ми часто опиняємося під впливом чужих ідей, вважаючи їх за свої.
Мораль у економістів звичайно присутня. Але під впливом сучасної ситуації, економіст змушений змінювати свої дії, можливо не на користь собі, чи окремих людей.
Совість важлива якість кожної людини, тому що це наш контроль за діями і вчинками, завдяки їй ми часто не будемо робити того чого хотілося б. Вона нас гальмує в багатьох ситуаціях, але останнім часом про неї стали забувати, або просто не слухати і діяти навпаки.
У хорошого економіста звичайно повинна бути совість і він має її прислухатися в багатьох випадках свого життя. На жаль, дедалі більше люди стають безсовісними, або просто хочуть такими показатись.
Як на мене то совість у людини, це дуже хороша якість. Бо на даний момент її не так часто зустрінеш яскраво виражену, у молоді наприклад. Всі чомусь хочуть навпаки цю якість приховати, можливо просто до кінця не розуміють навіщо вона їм.
Я часто чую від інших людей що сучасна молодь не може бути в подальшому часі хорошими спеціалістами, і виконувати всі завдання задля покращення нашої країни. Тому, що молодь стала лінива, не хоче вчитися, а любить тільки розваги і відпочинок, а також молоді люди не виховані, пихаті, та зовсім не поважають старших. Говорять так бо моральні принципи у молоді не розвинуті.
На мою думку з цього приводу, що не всім молодим людям притаманна така поведінка і такі принципи, усі вище перераховані недоліки можуть бути притаманні не лише молодим людям і фахівцям, а й усьому нашому суспільству. Можливі навпаки такі ситуації коли фахівці (економісти), старшого віку, нехтують мораллю і порядністю.
Основні моральні якості і цінності у сучасного економіста повинні бути такі: відповідальність за справу яку ти робиш, повага до досвіду який є у старших фахівців, виконувати роботу з чесністю та порядністю, бути енергійним у своїй діяльності. І звісно ніхто не відміняв такі людські якості як доброта та людяність.
Я вважаю що ці якості які я перерахувала неодмінно повинні стати провідними у діяльності сучасного економіста та навіть просто у кожної людини.
Власне я вважаю наших сучасних економістів розумними та цікавими. Але головним недоліком який є у кожному колективі чи організації є те, що серед персоналу багато егоїстів. Це стосується не тільки економічної професії, але і суспільства в цілому. Тому що ніхто не хоче поступатися своїми власними інтересами та ідеями заради загальної користі.
Але ж молоді спеціалісти завжди несуть за собою щось свіже, відкривають нові можливості, та змінюють світ. Найголовніше щоб молодий економіст не боявся своєї ролі у суспільстві і не перетворився на «старого» у молодому тілі. Так звісно, молодий економіст не має такого життєвого досвіду як добре освічений, старший спеціаліст. Але все ж, навіщо втрачати свою неповторність?