Конкуренція – це боротьба за, когось, або щось. Можна боротись за певний суб’єкт, за річ, безпосередньо за людину. Також на конкуренцію можна сказати – змагання між людьми, народами, державами.
Думаю кожна людина не любить конкуренцію, вона боїться її через низьку самооцінку, невпевненість в собі в своїх силах. З іншого боку конкуренція мотивує людину, але вона негативно ставиться до конкурентів, бо боїться поразки, адже вона вплине на її самооцінку. Є й ті люди які дійсно люблять конкуренцію, вони поважають і цінують конкурентів, бо вони мотивують людину працювати і розвиватися далі. Для успішної та результативної діяльності людині не потрібна мотивація за допомогою конкуренції, треба просто йти вперед.
При дуже низькій самооцінці конкуренція не мотивує, а при дуже високій — вже не потрібна для мотивації. Це варто враховувати, якщо займаєшся вихованням, навчанням або самовдосконаленням. Пoки у людини низька самооцінка, конкуренція йому не потрібна, і навіть шкідлива. На цьому етапі необхідно навчитися вірити в свої сили, тому шкідливі будуть будь-які порівняння, потрібно намагатися помічати будь-які успіхи, порівнювати їх зі своїми попередніми, хвалити.
Буває що конкуренція з’явилася дуже рано, і людина до неї ще не готова, тож необхідно продовжувати працювати над самооцінкою, над собою і взагалі працювати, рости. Якщо ми допоможемо конкуренту піднятися, ми зможемо поставити собі нову планку, ще цікавішу і отримаємо задоволення, підкоривши нову вершину.
Потім ми йдемо вгору, або в сторону, у кожного свій шлях і кожен сам його обирає не озираючись на інших, не оцінюючи. Дуже багатьох ще зі школи привчили до думки, що конкуренції. Без конкурентного середовища людина не здатний зовсім ні на що, адже тільки відчуття суперництва змушує людей удосконалюватися, розвиватися, повірити в себе самого, активно і цілеспрямовано добиватися виконання поставлених завдань в прагненні перевершити оточуючих.
Дуже поганою, несправедливою рисою конкуренції є те, що люди повірили і сподіваються, побудувати своє розкішне життя, на шкоду іншим. Людина ніколи не повинна втрачати всій статус і достаток, не треба зупинятися біля кожних дверцях, треба сміливо, хоробро їх відчиняти. Нарощування багатств, заради перемоги При цьому нарощування багатства заради перетворюється на самоціль, абсолютно нічим не з’ясовну. Конкуренція робить людину наполегливою, стриманішою, триматися за своє місце, а не працювати до нервового зриву, докладаючи величезних фізичних, розумових зусиль, дарма псуючи своє здоров’я.
Головною альтернативою конкуренції являє собою спільну діяльність людей для досягнення мети, або справи і досягненням бажаної мети, або яких – не будь результатів. У сучасному суспільстві мають форми конкуренції, які обидві досягається людської взаємодії. Можливо люди запитують, чи є в наш час конкуренція на всіх рівнях людського суспільства, безумовною перевагою, як це намагаються уявити? Я вважаю, що ні, люди повинні замислюватись про ті речі, які їм наполегливо хочуть і намагаються переконати,конкуренція це не так і добре, як може здаватись зі сторони, вона створю людям безліч проблем, люди бачать в кожному супротивників.
Любителі конкуренції заявлять, що завдяки цьому зростає продуктивність праці в державі. Завдяки конкуренції зростає число психічних і фізичних недуг у людей, адже люди змушені працювати з усіх сил, та в різні обставини. Це є же одна велика негативна сторона конкуренції, тому що ніхто просто так не буде працювати, боротися на шкоду своєму здоров’ю.
Можна подумати, що головна мета цього життя це є сама конкуренція, стає не вибір професії та навчання, узагальнення знать, які будуть близькими до людини, які дозволять добре заробляти, розвиватися, вчитися чомусь новому. То може пригнічувати людину, коли вона не має вибору, а просто йде в сіру масу суспільства, не займається улюбленою справою, але щоб це йшло людині на користь, щоб насамперед це мало моральну цінність, а не заради збагачення пригнічує ту цінність, яку потенційно міг би представляти для суспільства людина, які опікуються улюбленою справою насамперед заради цієї справи, а не заради збагачення і заробітку.
Багато різних відкриттів було розроблено і досягнено лише, коли людина мала інтерес, та зацікавленість, до своєї роботи, а не заради заробітку (грошей).На сьогоднішній день абсолютна більшість людей йдуть в ті сфери діяльності, де обіцяють чим побільше наповнення кишень.
Отже, можна зробити такий висновок, що конкуренція може мати позитивний і негативний характер, або наслідки. Деякі вчені,як наприклад Докінз думав про розвиток в самій конкуренції, він прийшов до висновку, що тільки добробут і злагода має свою користь в конкуренції. Інші стверджували, що конкуренція виступає в механізмом деяких груп. Позитивною конкуренція може служити як відпочинок для себе, або ж виклик, але за умови, що він не є нам ворогом.
З негативного боку, конкуренція може привести до безлічі енергії,травм і втрат з тими людьми, що беруть участь в конкуренції. Для людини певна конкуренція дорогою на багатьох рівнях, це не тільки про втрату капіталу, чи майна, а й фізичні травми, втрата багатьох людей на війнах. Що було б якби команду , наприклад з футболу чи баскетболу і їхній тренер намагався всилити їм, що всі вони не команда, а суперники за право грати з основному складі, так що було б на полі грального майданчика?
Коли людина починаються противником, то вона не може продуктивно взаємодіяти і спілкуватися з іншою людиною. Від цього може бути тільки стрес, агресивна поведінка, недовіра один до одного. Тому найкраще обирати перший варіант, це для всих краще і для себе і для навколишнього світу.
Конкуренція це ж не єдиний варіант розвитку для людини та суспільства. І найбільшим правилом має бути, що не варто падати до такого стану, коли починають вважають всих оточуючих, навіть знайомих, близьких конкурентами і противниками за місцем під сонцем, та кращих умов життя тільки для себе. Адже повага ближніх, навіть незнайомих тобі людей і включно себе це головне.