Вперше аутотренінг був запропонований німецьким лікарем Йоганном Генріхом Шульцом у 1932 році. Під час того як він лікував своїх пацієнтів за допомогою гіпнозу, Йоганн помітив, що у хворих виходить самостійно налаштовуватись на стан спокою та становляться спокійними, розкутими, а також частково поглиблюватися в стан спокою. Нині сучасні психологи впевнені в тому, що людей можна лікувати за допомогою слова. Аутотренінг це і є один з найпростіших способів після так би мовити групових тренінгів.
Аутотренінг найкраще використовувати для покращення сну, підняття настрою також домагає при нервах. І не тільки при цьому, навіть для підняття своєї самооцінки, стати впевненішою/впевненішим. Для того, щоб бути успішним у навчанні, на роботі, а також для того, щоб покращити своє сімейне положення.
Для того щоб зуміти перебороти свої страхи, хвилювання, бар’єри у спілкуванні з новими та не знайомими для вас людьми. Потрібно пам’ятати про висловлювання видатних філософів. Таких як Демокрит та Конфуцій. Отже, Демокрит говорив: «Хорошими людьми становляться більше від вправ, чім від природи». Тим більш і Конфуцій цьому не заперечував, а навпаки стверджував, що «перебороти дурні звички легше сьогодні, чім завтра».
З однієї сторони так краще зробити гарне діло зараз ніж думати завтра, куди б можна було і чи взагалі найшовся час для того чи іншого діла (справи). Бо не завжди в людини виходить те що вона планує. Можливо й тому, що не правильно будує свій план і кожен день в ней не схожий на інший, або в неї нема прагнення до того щоб стати кращою, не стільки для інших, що її оточуючих, як для самої себе. А от для того щоб стати кращою, вправнішою, цікавішою, впливовішою потрібно працювати над своєю самооцінкою.
Володимир Лев рекомендує аутогенні вправи такі як: сон — допомагає не тільки знати втому та відпочити, але і не дає можливості «заснути» тим або іншим тривогам; водні процедури — в залежності від того який душ приймає людина стан її може як перебороти сонливість, так і навпаки бути спокійним. Тобто гарячий душ заспокоює, допомагає розслабитися. Холодний душ допомагає проснутися, перебороти почуття втоми, сонливості.
Заняття спортом допомагає в боротьбі зі стресами, та втомою, що з’являється під кінець робочої неділі. Хобі — допомагає спокійним людям зняти напругу, а іншим навпаки підняти. Але якщо ця особа працює то це для неї відпочинок. Зміна навколишнього середовища (оточення) — допомагає набратися життєвих і духовних сил. І безпосередньо відновити необхідний запас фізичних сил.
Нині аутотренінг — це наукова психологічна дисципліна. Яка має свою теорію та практику, дає можливість переносити уявні образи, емоційні стани, поведінкові явища людини її органів, що контролюють вегетативну нервову систему. Або іншими словами аутогенна вправа допомагає за допомогою певних вправ приводити себе в гіпнотичний стан — стан в якому людина може здійснювати певні маніпуляції, не підвладні в звичайному стані розуму.
В житті це виглядає як затьмарення свідомості, в якому образні, емоційні уявлення представляють вплив на вегетативну нервову систему, що не координує волею людини. Найкращий результат буде тільки тоді, коли всі мишці людини будуть в розслабленому стані.
Також існує безліч корисних вмінь, які можна допомогти виробить в собі – уміння працювати в команді, використовувати свій робочий час, розвивати свою впевненість та підвищити своє вміння спілкуватися з людьми і переконувати їх.
Пам’ятайте, що ми живемо для того щоб жити, а не жити для того щоб працювати. І тому якщо навчання базується на тому, що від чого треба рятуватися, приховуватися – це не позитивне навчання. Якщо ж вам говорять в процесі навчання, що ви обрані, або не такий як всі, або відрізняєтесь від інших, то в цьому випадку вам ніякий тренінг не потрібний.
Тренери на тренінгах зазвичай опитні маніпулятори і запевняють, що будь-яку людину можна зробити щасливу, багату, яка не потребує ніяких умов. Одним з таких варіантів маніпулювання являється практикування постійного почуття провини. Людині постійно говорять, що вона працює на повну силу, та повинна працювати краще. А якщо відправляють на подібні тренінги примушуючи, то краще задуматися про подальші відвідування цього заходу. Обов’язково дома, після тренінгу передумайте висловлене і зроблене на тренінгу та зробіть висновки – подобається вам це, і чи потрібно взагалі їх відвідувати.
Позитивні сторони аутотренінгу:
1. Отримання нових знань та вмінь;
2. Здобуття нових навичок та моделі поведінки;
3. Отримання віри в себе;
4. На аутотренінгу є можливість дізнатись багато нового про людей;
5. Краще дізнатись і зрозуміти себе.
На тренінгу є можливість вислухати думку інших учасників з питань, котрі хвилюють. Проблему можна попрацювати в парах, малими групами та всім колективом, для цього використовують спеціальні техніки та вправи. Є можливість зразу опрацювати всі хвилюючі питання, проблеми які з’явилися безпосередньо на тренінгу. Тут можна «програти» проблемні, стресові ситуації з життя, подивитися на це все з іншого боку, та навчитися вирішувати ці проблеми по іншому.
Негативні сторони аутотренінгу:
1. Не завжди хочеться розповідати про свої проблеми іншим;
2. Страшно відкритися, тобто не хочеться впускати в свою душу чужих людей. Через це дехто закривається і не включаються в роботу на тренінгу.
3. Страх, що про твої проблеми, прагнення, мрії дізнаються знайомі, особливо якщо вони присутні на тренінгу.
Звичайно, що є й недоліки у аутотренінгу головними з яких є те, що людям у котрих знижений артеріальний тиск, психічні або гостро розвинуті інфекційні захворювання займатися цим не можна.
Отже, для успішного аутотренінгу необхідно: по-перше віра в те, що в житті щось зміниться; по-друге бажання займатися і ставати краще; по-третє відповідність вимогам вибудуваних дій.