Вже в доісторичні часи, коли існували древні і титанічно далекі від нас в часовому контексті, цивілізації, використовувалися ритмічні і повторювані за короткий проміжок часу співи і повторення фраз для певногоспілкування і духовного зв’язку з Богами. По закінченню багатьох століть або навіть тисячоліть ця практика стала розвиватися і навіть трансформуватися в певних колах, а пізніше і в релігіях в якусь здатність до глибинної концентрації свідомості і фізичного розслаблення.
Тобто по суті ця практика є певним інструментом для розслаблення фізичної складової організму і концентрації розумової. Звільняється свідомість і розум від зайвих думок, від всіх думок і тривожних подій, набувається внутрішня рівновага, а мислення приводиться в повний порядок. Якщо регулярно займатися цією незвичайною практикою то результати не змусять себе чекати.
Медитація дасть вам можливість бути більш стійкими до стресових ситуацій або зовсім на них не реагувати, підвищить загальне самопочуття і настрій, додасть сил у нелегкій боротьбі з поширеними залежностями (пристрасть до алкоголю і паління) і ви з легкістю відмовитеся від цієї гидоти, допоможе загартувати і зміцнити характер, а від цього і волю, а так само допоможе поліпшити концентрацію, інтелект і пам’ять. Існує безліч різних пояснень і тлумачень даного явища в духовному житті людини але грунтуючись на особистих уявленнях, міркуваннях і деяких знань в історії релігій — я бачу це саме так.
І зараз, коли ми з’ясували дещо про медитацію, потрібно визначити чим же є етика. Етика — це певна система моральних і етичних правил, і переконань в середовищі взаємодії індивідів. Етика невіддільна від філософії і щоб говорити про щось конкретно для початку потрібно мати мінімальні уявлення про зв’язок і співвідношення цих двох предметів. Але дозвольте мені залишити це на даний момент, через наявність основної теми.
Взяти для прикладу тибетських ченців і шаоліньських майстрів Кунг — Фу. В багатьох фільмах, книгах і розповідях вони постають перед нами як непохитні, духовно розвинені, високоморальні і дисципліновані люди. Адже вони такими не народилися. Вони з дитинства тренуючись і медитуючи досягають певного консенсусу, гармонії з собою, своїм тілом і природою. Це дозволяє їм повністю контролювати себе, свої почуття, емоції і бажання. Що і робить їх такими, якими їх знає весь світ.
Як каже давня китайська мудрість «Будь спокійний, наче квітка лотоса біля підніжжя храму істини».
У чому ж полягає духовно-етичний аспект медитації?
На мій погляд духовно — етичний аспект медитації полягає в тому самоконтролі і повному володінні собою, своїми емоціями і бажаннями, які досягаються за рахунок довгих сеансів медитації. Людина починає позбавлятися від своїх недоліків, слабкостей які заважали йому в тому чи в іншому аспекті життєдіяльності. Знаходиться абсолютно нове бачення на навколишній світ. Людина починає краще для себе розмежовувати сторону добра і зла, хоча для кожного ці дві константи є чимось своїм, і кожен приймає і розуміє їх по-своєму.
Але в подальшому, шлях по якому буде йти ця людина буде подібний до тонкого каната по якому ходять акробати під куполом цирку. Досвід виснажливих тренувань, і майстерність яких, допомагають їм не зірватися в низ. І лише концентрація, як зазначалося вище , самоконтроль, повне володіння і гармонія з самим собою, допоможуть робити впевнені і тверді кроки по цьому «канату життя»
Ким є людина? Людина подібна до «губки» в яку з дитинства вбираються різні події, установки, погляди, вся інформація на будь-який смак. На мій погляд, медитація очищає людину («губку») від всього того , що накопичилося у неї за певний проміжок часу.
І ставить певний фільтр, який пропускає тільки ту «інформацію», яка не буде шкодити людині, а буде робити її краще, як в своїх очах так і в очах оточуючих її людей. Я розумію, що всі ці терміни і доводи можуть викликати у звичайної людини скептицизм, і здатися якимось релігійним сектантством за яким саму суть медитації розгледіти неможливо. Але я хочу сказати лише про те, що це шлях до духовного переродження, який не так і просто знайти. Адже збір плодів вимагає особливих зусиль і терпіння, так і в роботі над собою і своєю особистістю.
І в підведенні підсумку, можна сказати, що медитація це універсальний інструмент досягнення взаєморозуміння з собою і навколишнім світом. Інструмент для досягнення моральних цілей та глобального, внутрішнього спокою.