Кожна людина безперервно знаходиться в ситуації вибору, бо вибір є невідривною частиною життя. Кожного дня людина щось обирає: обирає просто людей чи друзів з якими хоче товаришувати, обирає одяг, обирає, що їсти, обирає соціальну роль яку буде грати сьогодні на роботі, у транспорті, вдома, з друзями…
Людина за своєю природою є свідомим індивідом, тому здатна робити вільний вибір відповідним чином, до своїх потреб, системи цінностей, бажань, інтересів, але цей вибір повинен не суперечити моралі. Що ж така мораль, моральний вибір, моральна поведінка?
Мораль – це індивідуальні людські відносини, засновані на розрізненні зла та добра, людська діяльність, поведінка людини в суспільстві, принципи та норми якими людина керується в своїй поведінці, внутрішній світ людини та її совість. Людину ніхто не може спонукати до якихось дій проти її волі, адже людина сама вирішує як їй бути, вчинити в різних ситуаціях.
Маральний вибір – це дія, яку людина робить по взаємовідношенню до когось, чогось, адже моральний вибір регулюється моральним наміром. Своєю чергою моральним наміром є дія, яку робить певна особа і очікує якогось певного результату.
Людина може робити різний вибір на благо суспільства, або для особистої вигоди, на користь зла чи добра, по совісті чи ні, і керуватися таки питаннями як: що мені це дасть?, чи отримую я якусь користь?, що я матиму від цього?, а з іншого боку може керуватися такими питаннями: чи буде від цього якась користь суспільству?, чи це буде відповідати суспільно прийнятій моралі?, як я допоможу іншим людям зробивши саме так?, чи не буде осуду з боку людської моралі?.
Отже, кожний вибір людини є її особистим вибором і тільки вона несе за нього відповідальність, і лише вона знає зробила вона на благо собі чи іншій людині, поганим чи добрим був цей вибір. Роблячи моральний вибір можна піти проти особистих принципів, власної гідності та совісті на користь суспільству, потрібно клопотати не тільки про себе, але й про оточуючих, близьких, рідних, друзів. І взагалі роблячи моральний вибір потрібно прагнути до так званої золотої середини, щоб було добре не тільки собі, а й іншим людям, а також не завдавати собі шкоди на благо іншим.
Але не завжди можна зрозуміти, що є правильним та не правильним моральним вибором, та й для кожного не правильне і правильне має суто особистий та індивідуальний зміст. І не завжди зрозуміло де починається погане й закінчується хороше, адже між хорошим та поганим дуже тонка межа. І все ж таки кожен сам вирішує де той край та лінія, і чи переступати через неї. Треба пам’ятати, що саме за кожний свій вибір людина відповідає перед собою і протягом всього свого життя.
Моральний вибір повинен ґрунтуватися на зважених та обміркованих діях. Моральний вибір це постійна свобода вибору та відповідальність, отже відповідальність без свободи – це безвідповідальність. Просто потрібно пам’ятати та знати, що нічого не буває даремно і в даному вчинку є суть, мета та сенс.
Моральна поведінка – це усвідомлення та здатність особистості, кожної людини жити в суспільстві, серед інших людей, з’ясовувати з ними відносини в рамках етичних норм. Поведінка є розумінням моральних цінностей, що прийняті в суспільстві: справедливості, свободи, взаємодопомоги, добра і вона втілює сукупність моральних прагнень людини.
Разом з моральною поведінкою існує аморальна, що базується на несправедливості та ненависті і руйнує особистість. Вчинок є основою моральної поведінки, що несе в собі як позитивний так і негативний характер. Поведінка людини виходить з різних факторів, серед яких є: мотиви поведінки, адже їх багато й вони сумнівні; наслідки вчинків; реальність у якій здійснюється вчинок; засоби для здобуття цілі та мети.
Моральна поведінка постійно регулюється рівнем моральності індивіда і представляє собою духовні устремління людини та систему цінностей. Найголовнішими факторами моральної поведінки є рівень культурного розвитку людини, її вольовий настрій та моральні переконання індивіда. Отже, моральну поведінку характеризує саме життя особистості, також її розуміння про добро та зло, про справедливість, щастя, через її вчинки у буденних життєвих ситуаціях.
Що стосується вигоди та економічної вигоди то це глобальні проблеми сучасності, адже вигода – це те, що дає добрі чи навпаки погані наслідки в чомусь, якийсь прибуток, привласнення.
Економічна вигода – потенційна можливість, здатність отримання грошових коштів. Нажаль на сьогоднішній день люди не завжди рахуються з моральністю, а навпаки шукають десь собі прибуток, задоволення особистих потреб, їх все більше цікавить особиста вигода, свої інтереси та власні досягнення, їм байдужі інші.
Кожна людина сама повинна осмислити та задуматися над своїми моральними принципами, розробити для себе певні правила. Людина повинна сама для себе вирішити та усвідомити , що для неї є добром, а що злом, в чому вона повинна вбачати вигоду. Люди повинні дійти висновку, що моральним є те, що приносить вигоду та добро іншим людям, а не собі.
Підводячи підсумок, можна зазначити, що кожна людина так чи інакше притримується та робить сама свій моральний вибір протягом всього свого життя, і тільки вона вирішуватиме бути їй моральній, чи шукати десь якусь економічну, чи іншу вигоду в інших людях.