Давним — давно і до сьогодення для розвитку моралі характерні різні особливості, які залежать від соціокультурних умов. Відносини які склалися під впливом жорстокої боротьби за те щоб існувати в первісному суспільстві, це все затверджувалось в перших моральних вимогах — традиціях, звичках, табу та різних моральних нормах. Це все було спрямовано на благополуччя та збереження роду і вони все це виконували.
Груповий чи колективний характер в суспільстві життя чи праці вимагав, щоб люди робили добрі вчинки, щоб вони були завжди згуртовані. Порядок в колективі відбувався за системою табу. Це як правило, були заборони вбивства родича, тварини або птаха, вживання деякої їжі, та відносини між чоловіком та жінкою. Але якщо ці правила порушили, тоді людину могли вигнати з роду. Всім зрозуміло, що відносини потрібно регулювати, і це в первісному колективі здійснювали звичаї та традиції.
Наприклад, якщо вбивство родича це був тяжкий злочин, то вбивство чужака навпаки заохочувалося. Потрібно підкреслити, що елементи моралі в первісному суспільстві містили первісні вірування — тотемізм, анімізм, фетишизм та різні види магії. Тому можна сказати, що вже на першому етапі моральні норми є важливим чинником людського існування. Існують позитивні моральні якості, вони проявляються у піклуванні членів родини один до одного, добрі відносини між друзями. Найбільш ранні моральні вимоги, які були звернені до кожної людини з групи вони були спрямовані на захист колективу як цілого.
Як відомо, в античну епоху виникло рабство та нерівність,і мораль видозмінювалась. Я вважаю, що моральні права та обов’язки дуже важливі у наш час, ми повинні бути морально вихованими, щоб бути відповідальними, товариськими дітьми.
Створюючи концепцію сутності, природи, походження розвитку моралі, вчені можуть орієнтуватися на певну модель розвитку суспільства. Існують такі єтапи моралі: рабовласницька, первісна, феодальна, буржуазна і комуністична. Вивчаючи їхні основні етапи моралі, потрібно вміти розрізняти інформацію про мораль та етичні погляди певної епохи. Наприклад, твори відомого вченого Арістотеля розказують про його етичні погляди, про ідеальну модель моралі.
Мораль первісного суспільства
Ця мораль виникла в суспільстві епохи матріархату. Родовий материнський лад почався на період первісного суспільства. І в той час люди приручували тварин, вони навчалися гончарства і землеробства, згодом вони почали володіти виробництвом олова, бронзи і міді. Отже, можна сказати, що мораль виникла на цьому історичному етапі.
Мораль рабовласницького суспільства
Рабство — це форма соціального зв’язку. Завдяки цьому можна було тримати велику кулькість рабів, але також діяв і не державний примус, до нього вдавалися рабовласники. На цьому етапі звертають увагу на стосунки між рабовласниками і рабами. Але до рабів ставилися, як до речей, їхню думку ніхто не враховував. Рабів можна було розлучити з сім’єю, продати комусь іншому або навіть вбити. На той час цінувалися такі моральні якості: помірність, правдивість, лагідність,мужність, справедливість та багато інших.
Мораль Давньої Греції
Ця мораль була зумовлена політикою устроїв і правових систем. Солон створив кодекс громадянської моралі, він становив принцип мудрості. Він мав на увазі, що всі люди мудрі, у кожної є своя думка, яку вона повинна висловити, а не тримати в собі. У них сильно цінувалася хоробрість, патріотизм, витривалість та інше.
Мораль Давнього Риму
Ця мораль дуже схожа на рабовласницьку, тим що чеснотами наділялися тільки вільні громадяни, а поза мораллю були, як завжди раби. Але у Римі могли захистити людину незалежно хто вона. Основою для римлян була родина. До них належали батько, дружина, діти і можливо дорослі діти зі своїми сім’ями.
Мораль феодального суспільства
Якщо селяни мали своє господарство, вони були його позбавленні. Тобто у той час у людей могли забрати все, що у них було будинок, худобу, землю. Отже, християнство сформувало людину здатну до свого вибору між злом і добром.
Мораль буржуазного суспільства
Відбулося воно у надрах феодального суспільства. Буржуазність тоді ототожнювалася з володінням власністю, тому якщо людям наділялися певні чесноти, це мало велику цінність. Головне місце в цем час займають чесність і обов’язок, які повинні виконати люди. Ці якості можуть підтримати підприємницьку діяльність, вона може сприяти репутації.
Комуністична мораль
Ця мораль покликана опановувати свідомість, духовне життя пролетарських мас. Дуже великих змін набуло ставлення до праці. Тоді заохочувалися творча, свідома праця. Тоді повинні були працювати всі, такого не було, що хтось не міг найти роботу, або просто не хотів працювати.
Отже, можна сказати, що історичні етапи розвитку моралі, розказали нам багато чого цікавого. Ми повинні всі знати та пам’ятати свою історію, і переказувати її своїм нащадкам. Тому, коли я прочитала всі ці історичні етапи моралі, я зрозуміла, які у нас були мужні, справедливі, патріотичні, витривалі люди.
Отже, ми повинні гордитися ними, пишатися що ми живемо в такій країні де все це процвітає.