Наразі в Україні постає проблема внутрішньосімейних конфліктів, серед яких як подружні суперечки, так і конфлікт поколінь ( батьки — діти — онуки ). Одним із факторів, що їх спричиняють, є втручання у справи сім’ї з боку родичів. Така ситуація може бути наслідком того, що новостворена сім’я розглядається родичами не як окреме самостійне утворення, а як частина сім’ї батьків.
Крім того, на сьогодні, на відміну від того, що було раніше, не є популярною тенденція проживання у одному житловому просторі представників кількох поколінь одної сім’ї. Тому актуальність теми окремого житла для родини є беззаперечною. Тим паче у сучасному суспільстві наявність власного житла тісно асоціюється з успішністю сім’ї та рівнем зреалізованості голови сім’ї у соціумі. Почнемо з основного.
Кожна людина має право на власний простір, особисті межі( англійською — personal boundaries ). Це дає їй певну свободу, незалежність. І це важлива складова особистого комфорту. Молода сім’я як окреме утворення, також потребує відокремленого простору. Лише таким чином у сім’ї з’являється можливість повноцінно існувати та розвиватися. Звичайно ж, таким простором є житло.
Окреме місце проживання для молодої сім’ї— не розкіш, а необхідність. Чому? — На практиці, якщо молодята оселяються разом із батьками, втручання у справи новоствореної сім’ї не уникнути. Адже батьки вважають, що відповідальні за своїх дітей і мають контролювати їх, в якому б віці діти не перебували і який би життєвий досвід не мали. Така опіка часто перетворюється на руйнівну тенденцію для сім’ї, якщо її вчасно не уникнути. Розглянемо це детальніше.
Важливо підкреслити, що період після весілля є важким і певним переломним моментом, коли чоловік і дружина вчаться жити разом. Вони раптово помічають недоліки одне одного, яких не зауважили перед тим. Саме по собі це є величезним стресом. Втрата «рожевих окулярів” характеризується тим, що обранець життя виявляється «не зовсім таким», або й «зовсім не таким», і не відповідає сформованим раніше уявленням. З точки зору фахівця- психолога цей період є кризовим, і крім того, чоловік та жінка абсолютно по-різному переживають його. Сімейна психологія навіть виділяє ряд проблем, з якими зазвичай звертаються пари, які щойно одружились. Серед них побутові конфлікти і несхожість інтересів. Звикнути до нової ролі досить важко і додаткові стреси тільки підсилюють напруження у без того непростій ситуації.
Тепер охарактеризуємо сім’ю, що після весілля живе разом зі старшими родичами- батьками. В такому випадку стресова ситуація спільного життя доповнюється новими проблемами: претензіями рідних, зауваженнями на адресу новоявленого супутника життя, конфліктами, суперечками. Родичі досить часто заганяють ситуації в глухий кут, наприклад емоційно забарвленими висловлюваннями типу: » Ти кого послухаєш, мене чи його/її ?”; » Я для тебе стільки зробив/ла, а він/вона хто тобі такий/така? ( так звана «маніпуляція любов’ю» ). Фактично, сім’я старшого покоління прагне контролювати справи в шлюбі своїх дітей. Це відбувається через те, що батьківська сім’я щиро переконана в перевазі власного досвіду над досвідом дітей і також у правильності саме їх поглядів на життя і вирішення проблем. При цьому до уваги не беруться межі між ”своєю» і «не своєю» сім’єю і не усвідомлюється самостійність і відокремленість молодої родини.
Втручання родичів слугує причиною сварок між молодятами. Отже, це може бути серед ряду причин, що звичайно призводять до розлучення. Це, зазвичай, відбувається у тому випадку, коли шлюб не сприймається як союз на все життя. Тоді труднощі, що виникають, стають приводом до вироку: «несумістність характерів». (Виникає питання, чиї характери несумісні — двох членів подружжя чи подружньої пари і двох батьківських сімей? )Можна сказати, що проживання в одному просторі кількох поколінь несприятливо впливає на кожну сім’ю.
Вихід із ситуації — мінімізувати втручання старших родичів. Таким чином, підходимо до головного питання нашої теми.
Отже, окремий житловий простір для молодої сім’ї є необхідністю. Але, на жаль, в нашому суспільстві з притаманним йому рівнем матеріальної забезпеченості не кожна родина має можливість проживати у своїй квартирі. Враховуючи фінансові можливості середньостатистичного українця, певним виходом із ситуаціі може бути зйомна квартира. Також на сьогодні існують варіанти іпотеки на житло. Серед представленого на ринку послуг є кредитування, урядові програми для молоді, недороге житло в нових будинках на околицях міст і т.д. Обираючи один з варіантів, важливо отримати повну інформацію з достовірних джерел і слід бути обережним.
На сьогодні проблема окремого житла для окремої сім’ї може бути вирішена. Це досягається шляхом обговорення і вибору найбільш прийнятного шляху реалізаціі мети — власного житла.