Етичні цінності — це норми поведінки, які встановлювались на протязі всього життя людства. Це неписані правила поведінки людини. Без них не склались нормальні відносини в суспільстві.
Є етичні цінності які склались історично. Кожну дитину з дитинства виховують батьки, розповідаючи їй які повинні бути моральні норми поведінки, показують власним прикладом, як вона повинна себе вести в суспільстві, виховують вихователі в дитячому садку, вчителі в школі, та все одно, в будь яких ситуаціях вона вибирає сама, як їй поводитися, вибирає ті моральні цінності, які їй підходять, або подобаються. Людина має прагнути бути етичним, та високоморальною особистістю. Та намагатися самостійно виховувати в собі найкращі моральні якості.
На мою думку, однією із важливих етичних цінностей є поважне та чемне ставлення до людей. Терпіти їх недоліки, розуміти, що всі ми люди. Що не існує поганих людей, є люди яких ми не розуміємо. Поважати людей, які досягли професійних висот. Поважати людей похилого віку.
Наступна цінність – справедливість. Людина повинна намагатись бути чесною по відношенню до себе і до інших. Робити вірні висновки з будь-яких ситуацій, розцінювати їх. Я вважаю, що справедливість — це необхідна якість викладача, вихователя. Вчитель повинен завжди справедливо відноситись до своїх учеників, студентів. Поважати їх як особистість. Вірно оцінювати їх перемоги або поразки. Особливо у дітей молодшого шкільного віку. Велику роль в нашому житті відіграє особисте відношення до будь кого, будь чого. Але це не повинно відбиватись у професійній сфері «дружба дружбою, служба службою». Вчитель не має права виділяти «улюбленців». До всіх дітей вихователь має ставитись однаково справедливо.
Сміливість – дуже важлива якість людини, яку я прагну надбати. Це вміння не боятись відстоювати свої права, висказати свою думку. Це дуже корисна якість вміти довести свою правоту. Але при цьому сміливість не повинна перерости в наглість. Треба вміти себе поводити поважно, чемно і сміливо водночас.
Ще одна важлива цінність це самообладання. Вміти себе тримати в руках,не виходити з себе, мати ясний розум, та спокійний стан в будь-яких життєвих ситуаціях. Вміти тримати свої емоції при собі. Зробити так, щоб твій настрій ніяк не відбивався на твоїй поведінці, відношенню до інших людей, щоб потім, згодом не було соромно за свої емоції, бо вони пройдуть, ти заспокоїшся, а інша людина із-за цього може потім переживати. Це одна з важливих якостей педагога. Залишати свої проблеми, завжди бути в доброму гуморі. Та в спокійному стані. Це надзвичайно важлива якість для будь-якої людини.
Співчуття. Важлива якість для людини. Вміти вислухати, співчувати, намагатись допомогти. Мабуть без цього не існували дружні стосунки. Люди повинні допомагати один одному. У кожного повинна бути людина, якій вона може поскаржитись, а та зможе її вислухати, і при нагоді допомогти.
Дуже важливими є етична поведінка на роботі. Особливо етичних норм повинні дотримуватись керівні посади. Керівник не має права підвищувати свої повноваження, не справедливо ставитись до працівників. Вимагати від них більше, ніж є у працівника в обов’язках. Робити зауваження привселюдно не завжди є вірно, так як це може зіпсувати стосунки в колективі, особливо коли йде річ про викладача. Неможна робити зауваження викладачу при дітях. Так як вчитель може втратити свій авторитет в їх очах. Це треба робити особисто.
Важливо бути доброю людиною. Намагатись робити добро. Не відповідати злом на зло. Тому що багато чого може повернутися. Намагатись щиро співчувати та допомагати батькам, родичам, друзям.
Теж важливою якістю є цілеспрямованість. Людина повинна мати певну ціль, мету і впевнено йти до неї. Те заради чого буде хотітись щось робити, що буде являтися сенсом життя. Людина повинна розвиватись духовно, інтелектуально, морально та фізично. Розвиватись все своє життя, намагатись досягти своєї цілі. Але робити це треба згідно морально-етичним нормам. При досягненні своєї мети, не перестати бути етичною людиною. Не заважати іншим людям досягти своєї мети, навіть якщо у вас вони однакові. А прагнути навпаки допомогти.
Є важливим дотримання етичних правил в суспільстві. Це норми, які склались історично. Вітатись з знайомими людьми. Завжди відповідати взаємністю, коли привітались з тобою. Знімати головний убір у приміщенні. Поводити себе в транспорті, за столом, на роботі по правилам гарного тону.
Як сказав А.П.Чехов «в человеке должно быть все прекрасно». Людина має досягти успіху та розвитку в усіх аспектах свого життя: в духовному, моральному, професійному, сімейному. Людина повинна бути успішною та розвиненою в усіх цих сферах життя, ніколи не зупинятися на осягненому, а постійно розвиватись, цікавитися новими світовими тенденціями в різних галузях, а на сам перед у своїй професії, навчатись чомусь, бути обізнаною. І звісно вона завжди, в будь яких життєвих ситуаціях повинна залишатися етичною. Знаходити для себе якості які подобаються в інших людях, книжкових або кінематографічних героях. Удосконалювати вже набуті якості. Бути соціальною людиною. Вірним другом, цікавим співрозмовником, розвинутою особистістю. І завжди йти вперед.