Існує дуже багато понять до визначення,що таке етика? Звісно всі ми знаємо, що етика – це філософська наука,яка почала свій розвиток ще з давніх часів і в наш час продовжує розвиватися.
Що ж таке етика? Насамперед, філософська наука,яка вивчає мораль та моральність відносин у суспільстві. Засновником її вважають Аристотеля. Вона вивчає,які відносини між людьми в суспільстві; які загальні цінності існують та взагалі ставлення людей до всього світу, оточуючого.
Взагалі вивчаючи етику, ми часто використовуємо термін «мораль» — який є реальним процесом,який вивчає наука етика. Але не потрібно забувати, що етика це ширше поняття, а мораль – вужче.
Багато науковців працювало та й ще працюють над вивченням науки етики. Взагалі виникає багато дискусій, а чи насправді існує така наука , як етика?! І як вона обґрунтовується? Наприклад: Бенедикт Спіноза (1632 — 1677),був переконаний,що саме етика може досягти високого рівня точності і наукової строгості. Він намагався вибудувати етику на зразок геометрії,будуючи аксіоми та теореми. Але в подальші часи такий висновок був підданий великій критиці. Історії філософії відомі і значно раніші сумніви до можливого наукового пізнання, особливо у людській сфері.
Коли ми вживаємо поняття «етики», то часто включаємо до неї терміни добро, зло, совість тощо. Із всього сущого випливає, що наука етика – це наука про життя. А саме над визначенням, що таке життя, в чому полягає сутність нашого буття, вивчають та досліджують філософи і наука філософія. Тому саме етика тісно пов’язана із філософією та є її частиною. Етика розглядається як з фактів реального життя (вчинків людей, поведінки в певних соціальних групах ) так із філософської точки зору.
От, чому кажуть, що потрібно в людині виховувати моральні якості? Тому, що без моралі, без моральної поведінки далеко не підеш. В наш час не вистачає саме цих моральних цінностей, які є ключовими і етиці. Наскільки світ зараз став жорстоким, несправедливим, який не цінує те, що було створено тисячоліттями. В чому ж причина? Скажімо і раніше існувало суспільство, і були люди, але вони були іншими, намагалися творити щось нове,не руйнуючи старе, а брали його за основу і вже від цієї основи відштовхувалися. Вони цінували та берегли свої здобутки, свої традиції і так далі.
В наш час, якби також існує суспільство, є люди, але суспільство і люди вже змінилися, звісно і моральні якості, цінності зазнали змін. Люди дивляться на навколишній світ по іншому,а саме: «як вижити, та не загинути у цьому світі?!». Суспільство, воно ж на словах якби підтримує народ, що ми йдемо до кращого, але на ділі практично цього не видно. Ось і в цьому є своя певна мораль,а саме яке ставлення простого люду до суспільства і навпаки.
Давайте розглянемо з вами видатного письменника, філософа і мислителя як Т. Г. Шевченко, який жив ще у XVIII ст., але у своїх творах вже показував, який моральний клімат буде у майбутньому. Здавалося б, що ми на волі, але все ж залежимо від інших. Він показав нам глибину тих часів і подій,що відбувалися у минулому, але й пророкуючи що нас чекає у майбутньому.
Саме спираючись на етику, як науку,ми можемо визначити чи справді те,що відбувається є дійсністю. А дійсність звісно пов’язана із філософією. Не рідко ми замислюємося над тим чи правильно вчинили у тій чи іншій ситуації. На жаль ми спочатку робимо, а потім думаємо над своїми вчинками.
Як кажуть, усе починається з малого. Тому зміна морального клімату та взагалі етики усього суспільства, повинно починатися із самого малого – сім’ї. Вона є найменшою соціальною групою. Саме із неї виходять люди, нащадки нашого майбутнього. Тому саме із цих азів, потрібно формувати новий світогляд на світ. Давати поняття, що руйнації, жорстокість, кровопролиття до нічого хорошого не призведе.
Потрібно наголошувати на тому, що потрібно розвиватися гармонійно і ніколи не опускати руки, долаючи перешкоди іти до своєї мети, але з благими намірами. Є таке поняття, як моральний клімат сім’ї, з цього також багато чого випливає. Коли постійно сварки, непорозуміння тощо, про який здоровий клімат в сім’ї ми можемо говорити. Є такі люди які звертаються за допомогою до спеціалістів,а деяким просто байдуже. Але тут є вже суперечність, чому тим хто керують суспільством можна сваритися,битися і т.д. і на них так би мовиться, «закривають очі », а нам ні? Для всіх якби правила етики є однаковими,але ж просто всі відносяться по різному. Ось у цьому вже є своєрідна етика, яка закладається у загальних правилах.
Отож, етика – як філософська наука має розвиватися. Всі роздуми, здобутки, цієї науки мають бути не сховані десь «там», а навпаки відкритими, доступними для всієї нації. Щоб кожен індивід міг пізнати, освоїти ті моральні, етичні поняття, якими б вони змогли користуватися у тій чи іншій сфері. Тому ми кажемо, що саме філософія – це наука про життя, а воно в свою чергу включає етику. І саме з цього випливає, що саме етика є філософською наукою, в якій розкривається суть людського буття та відношення її до навколишнього світу.