Етичні категорії – підґрунтя соціальних взаємовідносин ,та тісний зв’язок людини з природою. Деякі люди вважать,що етичні категорії – дотримання загальнолюдських правил, але я гадаю, що ще це тісний зв’язок з духовністю людини.
До етичних категорій слід віднести: честь, справедливість, добро,
відповідальність, зло, товариськість, щастя, дружбу, моральний конфлікт, моральний вибір, обов’язок тощо. Усі вони тісно і нерозривно зв’язані один з одним.
Усі по-різному сприймаємо життя і його сенс. У кожного з нас своє розуміння доброти, щастя , поваги тощо. Але є те, що нас поєднує – це прагнення залишити щось корисне після себе.
Актуальною проблемою сьогодення є моральні цінності, тобто їх збереження. Дуже шкода, але у наш час пріоритетними є матеріальні статки. Світом керують гроші!Особи, які задіяні у цьому процесі, перетворюють людей на залежних від грошей — заядлих матеріалістів. Ця залежність відображається у тому,що людина ставить на вищий щабель своїх досягнень матеріальні здобутки, забуваючи про духовність та моральність. Але є люди, які ставлять на перше місце саме духовні цінності!Вони боряться за справедливість, чесність за високу та світлу ідею. Ці люди тримають світ «на плаву».
Добро і зло — це поняття, які завжди співставляють. Вони протилежні один одному. Ці категорії існують для того, щоб показати нам баланс між хорошим і поганим. Якби ці поняття не передувалися, то ми перестали б розуміти що справді позитивне, а що негативне. Уявімо, що на Землі панує тільки добро. Кожен день на нас чекають приємні події та чесні люди. Через якийсь проміжок часу ми перестали б цінувати все те хороше, що нас оточує. У сучасному світі ці поняття крокують поряд один з одним, тому ми маємо можливість бачити цей контраст і розуміти що добре, а що погане. Ми маємо можливість цінувати.
Повага — це міцний фундамент добрих взаємовідносин. Без поваги наше людство не могло б нормально існувати. Стосунки у системі людських цінностей базуються на повазі один до одного. Важливим є також виявлення толерантності у людських взаємовідносинах. Тільки уявіть скільки конфліктних ситуацій люди вирішили саме за допомогою толерантного ставлення.
Я вважаю, що у ситуаціях конфлікту бажано використовувати компромісний стиль. При його використанні частково задовольняються потреби обох сторін. Особи таким чином не псують своїх взаємовідносин. Часто трапляється так, що у момент емоційного збудження людей переповнюють емоції. У такому стані вони здатні наговорити зайвого, те про що потім можуть пошкодувати. Важливо вміти пригасити свої емоції і використовувати лише «холодний розум».
Важливою категорією етики є совість. Совість — це здатність людини критично оцінювати себе, свої дії. Основними функціями совісті є контроль своїх діянь, створення власних обов’язків та перевірка її виконання. Совісна людина та, що діє згідно з своїми внутрішніми переконаннями не порушуючи власного морального кодексу. Існування совісті у людини говорить про те, що вона високоморальна особистість. Ще є одна суттєва перевага між совісною і безсовісною особистістю. На людину, що має совість не діють зовнішні фактори. Вона завжди поводиться гідно, навіть якщо на неї впливає певна спокуса. При таких умовах почувається вільно, не відчуваючи ніяких душевних переживань.
Дуже важливою категорією в етиці вважається поняття «щастя» та «сенсу буття«. Ці поняття нерозривно пов’язані один з одним, але не зв’язані своїм походженням. Є дуже багато роздумів щодо визначення поняття щастя, але усі сходяться на одному, що щастя для усіх різне. Щастя – це гармонійний стан людини у якому вона відчуває себе повністю задоволеною і реалізованою. Є багато людей, які відчувають себе щасливими, коли допомагають іншим, тобто дарують щастя іншій людині.
Існує ще одне визначення щастя. Це коли у людини хороше переважає над поганим, тобто позитивні емоції мають перевагу над поганими. І навпаки, якщо у особи домінує песимістичний настрій, негативні емоції, то це розцінюється як незадоволеність життям, тобто нещастя. Щоб бути щасливими, необхідно робити те, що приносить задоволення. Обов’язково треба мріяти і вірити і здійснення своїх бажань. Але самої віри недостатньо, важливо ще й докладати зусилля. Щоб дістатися до великої мети, треба ставити маленькі цілі і цілеспрямовано і впевнено виконувати їх.
У наш метушливий час ми інколи забуваємо про людей, які нас оточують, тобто близьких. Шкодуємо доброго слова, коли воно так необхідне. Забуваємо, що наше недбайливе ставлення негативно відбивається на наших рідних людях.
Тож будьте ввічливими, обачними, уважними з людьми, які вас люблять. Адже найбільшої шкоди можна нанести людині, яка дуже добре, або з любов’ю до вас ставиться.
Підводячи підсумок можна сказати, що толерантне, доброзичливе відношення до близьких людей, може зробити щасливими і нас. Варто усвідомлювати, що наше життя — це сукупність добрих і поганих вчинків. І саме вам обирати, яким воно буде. Головне, щоб воно відповідало нашій високій меті. Також необхідно пам’ятати, що все те, що ми робимо повинно приносити нам щастя, гармонію, задоволення. Якщо дійсно все так і буде, то така людина має право називати себе щасливою.