Гроші в наш час мають велике значення. Без грошей не робиться абсолютно нічого. Кожна людина прагне мати набагато більше, ніж їй насправді потрібно для життя.
Гроші як об’єкт розглядаються з багатьох боків. Ми розглянемо їх з точки зору моральності.
Мораль – це вчення про мистецтво направляти дії людей, щоб отримати найбільшу суму щастя. Також, кажуть, що мораль є формою свідомості людини яка формує її поведінку.
Отже, гроші можна розглядати не тільки, як засіб обігу, а й як мету.
Людина сприймає гроші як об’єкт задоволення своїх бажань і безпеки. Якщо існує почуття нестачі грошей, то людина починає почувати себе незахищеною та не самодостатньою. Нездатною забезпечити не тільки себе, а й своїх рідних та дітей. Особливо гостро це відчувають безробітні люди та люди похилого віку.
Як засоби обігу гроші сприяють розвитку торгівлі, розширюють рух товарів та послуг. Також, гроші мотивують людей розвиватися, формують у людини ставлення до праці. Адже людина, вчиться переважно для того, щоб отримати роботу. А за кожну роботу є плата – гроші. Для себе людина вчить лише мову, читати і писати. Всі інші знання, які вона отримує, використовуються виключно для задоволення потреби в роботі.
В розумінні людини гроші є нагородою за працю. Також вони є засобом обміну. Але також в кожній людині є відчуття матеріального і нематеріального. Потреби в задоволенні якого, гроші не завжди являються вирішенням питання.
На матеріальному рівні людина може себе забезпечити за допомогою грошей – купити дім, машину, купувати продукти харчування та інше. Та чи може людина задовольнити свої нематеріальні потреби за допомогою грошей? Адже, вони не можуть купити дружбу, життя, щастя, спокій, здоров’я близьких людей та інші не матеріальні речі. То, чому ж тоді гроші залишаються тим, головним від чого людина не може відмовитись навіть після задоволення всіх потреб? Чому у людей виникає відчуття не насиченості грошима? І чому людей ділять на якісь класи в залежності від наявності або відсутності грошей. Деякі люди судять інших лише по такому критерію, не зважаючи на людські та моральні якості.
Гроші починають бути засобом обміну. Людина згодом починає почувати себе як товар. Змінюючи роботу, вона віддає себе за більш високу зарплату. Але якщо постійно жити в русі «Гроші заради грошей», то люди приречені на моральний занепад, самотність та виснаженість. Адже в гонитві за грошима людина не звертає уваги на свій фізичний стан та самопочуття, засиджуючись на роботі, або працюючи понаднормово.
Щоб цього не сталося суспільству треба переглянути систему своїх цінностей. Зробити свій моральний вибір. Бути людиною з системою цінностей і знань, для саморозвитку, або «товаром» який продає себе для отримання плати, яка не завжди відповідає нашим сподіванням та можливостям. Адже всіх грошей не заробити, багато грошей призводить до руйнування моральності людини та надмірного споживання своїми обов’язками, мало грошей призводить, до постійного відчуття потреби, нужди. І інколи штовхають людей на необдумані вчинки. Суспільству треба орієнтуватися на принцип «бути», а не «мати».
На психологічному рівні людина сприймає гроші як інструмент та як наркотик. У випадку, коли людина сприймає гроші як інструмент вона намагається отримати кошти, щоб через них же пізніше задовольнити інші потреби. Тобто, якщо є гроші то людина може забезпечити себе поїздкою у відпустку, відкрити свою власну справу або навіть забезпечити себе житлом.
Гроші як наркотик. Людські цінності формуються в соціумі. Тобто вона вчиться сприймати їх так, як це прийнято у більшості. Для деяких людей кількість грошей означає її місце і статус у суспільстві. Тобто її головною ціллю є, не задоволення своїх потреб, а демонстрація того, що вони в неї взагалі є і навіть більше ніж у інших. Або навпаки, гроші є засобом надмірного споживання. Це переважно стосується молоді. Бо саме вони найчастіше не знають куди їх варто витрачати і на що. В силу свого віку і відсутності життєвого досвіду молоді люди не замислюються про заощадження своїх грошей. Вони живуть одним днем і рідко замислюються про завтра. Тому й виникають надмірні витрати і деяка залежність від грошей.
З точки зору психології гроші – це емоційно виражений об’єкт, що має символічне значення.
Також можна розглянути гроші з позиції добра та зла. З боку добра, гроші можна охарактеризувати як причину розвитку та прогресу. На гроші будуються нові будинки, з’являються нові винаходи, виплачується навчання та зарплати, пенсії, відбуваються нові прориви у медицині. На перший погляд здається, що картина в цілому ідеальна, але ж існує і інша сторона. З боку зла, гроші розглядаються як подразнюючий фактор. Люди думають, що якщо мають гроші то можуть все купити. Тільки гроші мають сенс, бо саме вони здатні вирішувати всі проблеми. Звідси і куплені робочі місця, водійські посвідчення, дипломи про освіту, та медичні огляди. Нажаль, в сучасному світі ця ситуація є занадто поширеною. Одні, прагнучі заробити якомога більше грошей вдаються до виживання за рахунок тих, хто дозволяє їм виживати таким шляхом, а інші – змушені підкоритися, бо найчастіше не мають іншого виходу.
Але, люди забувають, що всі гроші одна людина не здатна заробити. Гонитва за грошима ні до чого хорошого не приводить. Як заробляти кошти і на що їх витрачати, це моральний вибір кожної людини. Все залежить від того якою вона себе хоче побачити через деякий час.
Люди повинні знати, що гроші це нагорода за тяжку працю, а не думати що гроші це зручні знайомства та порушення не тільки моральних норм та законів, а й юридичних законів. Гроші не є важливішими за мораль. Вони ніколи не зможуть купити звичайного людського тепла та розуміння. Але щоб змінити ситуацію, кожній людині потрібно перш за все починати з себе. Адже все велике починається з малого.