«В будние дни мы не очень удачно используем свою нравственность . К воскресенью она всегда требует ремонта.»
Марк Твен
Мораль — це певні правові прописи, погляди, норми та оцінки, котрі регулюють поведінку людей у відношенні до інших, до самого себе та до соціумі в загалом, їх реалізація забезпечується в житті соціальним осудом інших людей .Мораль присутня у житті кожної людини, але у всіх вона розвинена в різній мірі. Одні із нас використовують її лише у своїх словах, а в інших в певній мірі вона присутня у власних вчинках.
Людина вимушена керуватися інстинктами та біологічними потребами та їй підвладні й інші механізми ,що відсутні у тварин ,але необхідні для життя в соціумі. Щоб жити в цивілізованому суспільстві їй потрібно дотримуватися моральності.
Мораль впливає на усі сфери суспільного життя. Часто ми користуємося нею ніби регулятором власної діяльності та поведінки . Вона є ніби розподілом між добрим та поганим ,жорстоким та милосердним.
Моральні норми й правила закладаються в людину від народження їхніми батьками, вони пояснюють як взаємодіяти з іншими людьми ,чим керуватися у різних ситуаціях ,прищеплюють нам певні моральні цінності , культуру поведінки ,тобто все те ,що надалі буде умовою їхнього розвитку.
Поняття моралі відоме багатьом з нас, та не всі користуються ним у повсякденному житті.
З дитинства нам пояснюють, що погано ,а що добре, прищеплюють правила поведінки та поглядів. Та чи достатньому обсязі ми дотримуємося цих правил?чи дійсно мораль може стати умовою кращого життя? Звичайно ж ми всі у житті використовуємо мораль час від часу , однак я вважаю , якби ми користувалися б нею частіше, то наше життя змінилося б, змінилося б наше відношення один до одного і загалом суспільство стало б більш цивілізованим.
Для початку було б добре щоб мораль була одна на всіх,щоб правила та норми були однаковими для всіх не зважаючи на матеріальні та духовні блага ,вікові та індивідуальні можливостей, але ж мораль на мою думку на даний період ,як і правда, у кожного своя .
Всі ми прагнемо кращого життя ,та це лише мрії, адже ми нічого не робимо для досягнення цього. Як писав німецький мислитель «… Мораль, власне кажучи, є вчення не про те, як ми повинні зробити себе щасливими, а про те, як ми повинні стати гідними щастя ». Ми повинні прагнути до того ,щоб стати кращими , змінюватися з кожним днем на краще і це буде запорукою подальшого покращення то досягнення однієї з головних цілей людини ,тобто досягнення кращого життя . Та для цього люди повинні не лише володіти правилами та нормами поведінки ,але й вміти ,а найголовніше хотіти слідувати їм.
Адже якщо людина ознайомлена з правилами і нормами , але в житті ними не користується то зрозуміло,що ні про яке покращення своїх благ духовних,душевних чи фізичних не може бути й мови. Для того аби ми не забували про мораль саме, як умову подальшого покращення свого існування ми повинні керуватися принципом ,що все в житті починається з себе,адже дуже часто трапляється, що люди бояться робити щось всупереч іншим і вважають ,що одні вони не в силах щось змінити.
Мораль, як умова кращого життя можлива, якщо людина в житті керується такими поняттями моральної свідомості, як добро — без якого на мою думку не можливо уявити існування взагалі, совість котра дозволяє людині контролювати власні вчинки та давати їм об’єктивну оцінку; честь та інші поняття .
Мораль залежить від кожного з нас , від ставлення людини до неї і якщо всі ми буде дотримуватися моральних правил ,то ми зможемо змінити світ на краще ,адже з покращенням моралі покращується й сама людина. Та потрібно пам’ятати, що мораль є лише однією з частин нашого життя ,але тією частиною без якої сам процес існування втратить гармонію.
Як було вже сказано мораль — це сукупність правил та норм поведінки людини, що виробило суспільство і вона має свої особливості.
По-перше, ці правила є обов’язковими для всіх ,однак вони ніде не записані ,адже закону моралі не існує ,немає певного єдиного списку де б вони були зафіксовані. Та ми можемо ознайомитися з ними в різних книгах, та кінофільмах . Пізнаючи світ, спілкуючись з іншими, людина знайомиться з правилами та нормами , яких буде притримуватися впродовж життя роблячи життя іншим , а значить, і своє життя значно кращим. Виходячи з цього можна вважати , що від людина залежить якою буде мораль у тому суспільстві якому вона знаходиться та яку роль вона відіграє у її житті.
Другою особливістю моралі є те,що не існує певних спеціальних організацій котрі слідкують за дотриманням людей моральності. За цим слідкує сама людина та її оточення в школі це викладачі ,на роботі колеги, а вдома рідні люди.
По-третє, норми поведінки ,за якими людина живе вона обирає самостійно. В основному вибір залежить від цілей котрі людина собі поставила. Також особливістю моралі є те, що вона проявляється не в словах , а у зусиллях що направленні на її здійснення, а моральні вимоги та оцінки проникають у всі сфери життя людей та їх діяльності.
Ще однією з особливостей моралі є те, що у свідомості людей є певний шаблон поведінки людини він використовується коли потрібно дати оцінку якомусь вчинку, котрі часто можуть носити негативний характер, але ми не повинні судити інших людей за їх дії , адже всі здатні робити помилки, а ми повинні допомогти їй стати кращою . Допомагаючи іншим ми змінюємося на краще та приближуємо досягнення однієї з наших цілей — досягнення кращого життя.