21 листопада 2013, у четвер ввечері у столиці Латвії — Рига, завалилася стеля та одна стіна торгового центру «Максимум» у прожитковому районі Золітуде. Під рештками загинуло 54 особи, 40 потерпіли, з них 10 рятувальників та дитина. В Міністерстві Закордонних справ сказали, що жертвами завалу стали двоє громадян Росії та жінка з Вірменії. Причиною могло бути будівництво на даху торгового центру та помилки під час планів в конструюванні будівлі. По всій Латвії проголосили національну скорботу.
В 15.30 люди, які знаходилися в центі почули пожежну тривогу та прохання вийти на вулицю залишивши приміщення. Тривога лунала 10-15 хвилин. Охоронці центру переконували, що сирена випадково спрацювала. Завал відбувся на виході з будівлі, тому відвідувачам було тяжко вибратися. Вони, своїми силами розгрібали уламки даху та прокладали собі шлях. Машини поряд із «Максимумом» також засипало уламками даху. Найбільш постраждали ті люди, які стояли біля кас, у відділі овочів та неподалік магазину «Дрогас».
Віце-мер міста Андріс Амерікс сказав, що центр склався, ніби картковий будинок. Від нього майже нічого не залишилось. Відвідувачів рятувало більш ніж 400 робітників поліції та пожежної служби. Пожежники телефонували потерпілим на мобільні, щоб віднайти їх під шматками розвалин. Точної причина обвалу будинку, ще не відомо. Один, з тих, будівельників розповідає, що для облаштування на даху саду, дитячого майданчика та тераси, туди привезли 48 тонн бруківки, що могло стати причиною обвалу. Автори проекту не визнають своєї провини. Кажуть, що торговий центр міг витримати і більше навантаження. За всю історію незалежності в Латвії, дане руйнування «Максимуму» є великою трагедією.
Велика кількість людей не дивлячись на важке економічне становище залишились добросердечними та доброзичливими та готові допомогти в такий важкий час всім чим зможуть. Люди навіть здавали кров в медичні центри, щоб хоч чимось зарадити постраждалим, в цьому і проявляється їхня людяність, моральність, співчуття до даного випадку.
Постраждало та загинула велика кількість батьків, чиї діти залишилися сиротами. Батьки декількох дітей й досі не знайдені, також загинула багатодітна мати. Інспекція по захисту прав дітей збирає дані про дітей яким потрібна допомога, та шукають сім’ї, які б могли дати притулок дітям. Спеціальні служби намагаються дати дітям будь-яку допомогу, заспокоюють їх. Психологічну допомогу родичам постраждалих надає кризисний центр «Скалбес», окрім того був опублікований номер рахунку на який можна перечислити пожертви на допомогу постраждалим. Латвія отримала незліченну кількість слів про співчуття з боку іноземних країн таких як Литви, Естонії, Фінляндії, Азейбарджану, Узбекистану, Росії та Венгрії.
Кошти для допомоги рідним загиблих та потерпілих виплатить Ризька дума, мережа торгових центрів «Максима», власник торгового центру та компанія, яка будувала його. Сім’ям рятувальників, які загинули, влада виділить по 50 тис. латів (це приблизно 100 тисяч доларів), а постраждалим рятувальникам буде сплачена медична допомога та реабілітація, а після одужання в залежності від тяжкості отриманих травм кошти в розмірі від 3-5тисяч латів. Також, покриються всі витрати, які пішли на організацію поминок. Мер міста пообіцяв провести масову перевірку технічного стану та готовності до зимового періоду всіх муніципальних будівель, а також всіх будівель суспільного значення. Особлива увага буде звернена на будівлі, там де постійно буває велике скупчення людей.
Місцева влада вирішила що руїни знесуть цілком, і можливо на цьому місці більше ніколи нічого не будуватимуть. Також була порушена кримінальна справа з цього приводу. На даний час іде її розгляд, та шукають винуватців у даній масштабній трагедії.
Існує декілька версій щодо обвалу торгового центру: першою версією був вибух, але дана версія по словам віце-мера Риги Андрі Амерікс не підтвердилася, хоча всі ознаки (спрацювала пожежна сирена) обрушення свідчили про це. Наступною версією було те, що були допущені помилки будівельників, що й призвело до обрушення будівлі.
З одного боку влада усіма силами та можливостями намагається підтримати громадян, проте якщо подивитися з іншого боку то перш ніж будувати настільки масштабний проект, потрібно було врахувати всі можливі наслідки, щоб уникнути даної ситуації, адже відбулася все державна трагедія в якій загинула не мала кількість людей.
Отже, можна зробити висновок, що дана трагедія заділа серця кожної людини, яка бачила або чула про неї. Також вона займе велике місце не тільки в історії Латвії, а ще й в історії всього світу. Тож я думаю, що кожен зробив для себе певні висновки як потрібно діяти в різних ситуаціях життя, та завжди залишатися людиною, співпереживати, розуміти людей які потрапили і подібну ситуацію та не залишатися байдужим, адже ми самі не впевнені в своєму завтрашньому дні. Таке горе могло спіткати кожного з нас.