Східний та західний типи етики і моралі

TolЕтика і мораль. Що вони означають? Яке значення відіграють у нашому повсякденному житті? Як пов’язані між собою ці два поняття? Мені здається, що ці запитання будуть актуальними завжди. Але аби зрозуміти їх справжню сутність і значення, то неможливо не звернутися до історії.

Поняття «Схід» і «Захід» не мають у своєму розумінні чітко окреслених географічних, культурних чи етичних меж. Адже ці культури включають в себе неоднорідні соціальні, етнічні та релігійні особливості. Але у зв’язку з відмінностями у кліматичних умовах, динаміці соціально-економічного розвитку та різницею у міжкультурних контактах протягом багатьох поколінь на різних регіонах сформувалися різні культурні особливості, і відповідно до цього відносно різні типи етики і моралі.

Історично так склалося, що Схід відставав у своєму культурному розвитку від Заходу. Якщо говорити про східну етику і мораль, то я, звернувшись до історії, дійшла до висновку, що саме в цій цивілізації знецінюються старі моральні цінності (доблесть, відданість і честь), втрачає цінність людське життя, а соціальна цінність людини тепер визначається грошима. Також ці зміни призвели до занепаду моралі і розпаду цивілізації.

Проте, згодом, на противагу усім земним законам люди почали проповідувати безумовну миролюбність і братську любов. Не могло не привернути моєї уваги і те, що сім’я будувалася на законах патріархату.

Якщо говорити про західну етику і мораль, то на мою думку саме від цієї цивілізації до нас прийшли такі моральні чесноти і надбання людства, як мужність, розсудливість, справедливість, етика щастя і духовного спокою, бажання єдності добра і краси, етичні та естетичні риси людської особистості. Також я гадаю,що не привернути нашу увагу не може і те, що в епоху християнського середньовіччя в особистості пробуджується почуття свободи волі і святості, любові і жалю, вірності і честі, свідомості рівноправства людей перед народом і перед Богом. Відомий німецький соціолог М. Вебер вважав, що в час формування капіталізму на першому плані виступають різні моральні риси людини, як честь і любов до роботи про які він написав у своїй відомій праці «Протестантська етика і дух капіталізму».

Виходячи з вище сказаного, можна сказати, що мораль і етика розвиваються і виникають разом з історією і на різних етапах свого розвитку відіграють дуже важливе соціальне значення у житті людей. Також, не зважаючи на те, яким би складним не було б моральне життя нашого людства, у результаті його розвитку відбувається накопичення певних позитивних досягнень, досвід моральних святостей і почуттів, які передаються з покоління в покоління. Звісно, протягом накопичення цих досягнень були і втрати, іноді дуже важливі. Іноді прогрес обертався на регрес. Адже, на мою думку, жодна людина не може нести в собі весь аспект моральних цінностей, які люди відкривали для себе протягом багатьох століть.

То що ж таке етика і мораль? Як ці поняття пов’язані між собою?

Етика – це вчення про мораль, її природу, сутність, роль і місце в розвитку людини. Мораль – це сукупність норм і правил поведінки, якими люди керуються в своєму житті. Я вважаю, що етика і мораль існують взаємопов’язано і не можуть окремо існувати. На мою думку етика і мораль: по-перше, допомагають людині вирішити багато питань і проблем, які виникають у неї протягом всього її життя; по-друге, розвивають і формують моральні якості особистості, формують її життєво необхідні пріоритети; по-третє, допомагають само реалізуватися, тощо.

На мою думку, не можна виокремити найважливіші етичні та моральні якості особистості: доброта, чесність, справедливість, відповідальність та інші. Всі вони є унікальними, необхідними і без них не може панувати лад у світі. Але багато хто погодиться, що добро – найбільш цінний, важливий предмет, явище дії людини в суспільстві. Добро наповнює життя людини конкретним змістом.

Адже в народі кажуть: «Добре далеко розходиться, а лихе ще й далі.». Добро – це усе позитивне у житті людей, що відповідає їх бажанням, мріям, інтересам; це благо – протилежне злу. Для того, щоб творити добро не потрібно ніяких коштів, матеріального забезпечення. Необхідно лише бажання творити добро, адже його може зробити навіть маленька дитина, використовуючи при цьому лише посмішку. Всім нам відома фраза: «Поспішайте творити добро!», але не всі її виконують.

Щодо мене, то я намагаюся завжди дотримуватися етичних та моральних норм, хоча іноді, в деяких ситуаціях, це дуже складно. Мені здається, що сучасна молодь ігнорує майже всі етичні та моральні норми поведінки, а вчинки їхні можна назвати аморальними. Тому що дуже важливе значення відіграє моральне самовизначення особистості, а більшість людей не може цього зробити. І якщо людина не може самовизначитися самостійно, то їй може допомогти хтось інший, але, на мою думку, не факт, що і цей вибір життєвої позиції буде правильним і корисним для особистості. А це означає, що людина не має своєї власної думки і в подальшому житті їй буде дуже складно приймати важливі рішення. Іноді проблему самовизначення може вирішити національний колектив, що протистоїть законам етики.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.