“Європейський вектор” нашої української дипломатії – є єдиним із головних та пріоритетних у політиці і нашої України. Актуальність та важливість цієї проблеми – взаємовідносин України з процесами європейської інтеграції Євро Союзу є беззаперечна.
Нам цілком зрозуміло, що процес вступання України дo ЄС є багатоетапним, віддаленим та довготривалим у часі процесом, ця тема вжe сьогодні займає найвищий щабель із всіх тем серед науковців , політиків та журналістів . в цей же час вона пронизана своїм різноманіттям оцінок та підходів до її вирішення, супереч політичним та ідеолoгічним розбіжностями.
Беручи до уваги важливі проблеми та теми, у своїй статті я проаналізувала низку факторів “європейського вибору” України, я зупинилася на найважливіших сторінках взаємовідносин України з ЄС: 1991 — 2013 та подала прогноз що до можливих варіантів подальшого розвитку цих непростих двосторонніх відносин.
Євро вибір України є цілком закономірним та природнім. Такий вибір спробую пояснити двома важливими факторами.
По перше, це цивілізаційна та географічна близькість між Європою та Україною.
По друге, ймовірна “ загроза зі Сходу ”, і, водночас, “ідея повернутися в Європу”, охопила пост-комуністичні держави Східної та Центральної Європи ,виявилися каталізаторами для процесу зближення Брюсселя та Києва .Цей фактор досі змушує спрямувати русло Української зовнішньої політики із “дружніх обійм Росії” в бік більш стриманих центрів європейської інтеграції: Страсбурга,Брюсселя та Люксембурга.
Україна є однією із засновниць СНД і виступає за розвиток найбільших торговельно-економічних та інших зв’язків між країнами СНД на засадах суверенного, партнерства і взаємовигоди.
Сьогодення хвилює наш народ, адже підписання угоди так і не виконано, двобічних тиск із Євро Союзом та Росією , не дає змогу вирішити що ж краще буде для нас, простих людей. Наша Держава намагається підтримати торгові угоди як з Росією так і ЄС, і незважаючи на це — поведінку нашу вони розглядають як суперечливу .
Москва загрожує Києву перекриттям границі (доступу) укр. товарів на Російські, Білоруські та Казахтанські ринки , що входять в Митний союз , якщо ми підпишемо угоду про асоціацію з ЄС. Йдеться саме про угоду ,яка передбачає вільний доступ торгівлею між 28 країнами та Україною,що входять в Євро-союз.
Брюссель попередив Україну , що ми не можемо одночасно підписувати дві угоди.
Проте Український парламент не бачить у цьому ніяких проблем.
У ЗМІ постійно з’являються повідомлення про те, що Росія всіляко загрожує Україні перекриваючи кордони,економічними санкціями ,у разі вступу до Євросоюзу.
Хоча Путін президент Росії на зустрічі з В.Януковичем наголосив, що не проти вступу України до ЄС, головне щоб не в НАТО. Хоча дії цієї країни нам говорять зовсім інше.( на кордонах багато кілометрові затори з фурами, з постачальниками, простих людей ,які їдуть в Росію висаджують просто неба, аби вони не перетнули кордон, мовляв , що в паспортні дані написані від руки).
Водночас президент Литви Даля Грібаускайте в інтерв’ю АФР ще раз наголосили, що після підписання Угоди допоможе Україні впоратися з тиском «третьої країни».
«ЄС готовий домовлятися з МВФ що до позики для допомоги українській економці. Євро Союз готовий протистояти тиску,який буде з боку Росії, повідомила Даля Грібаускайте, наголосивши,що угода одразу ж покращить торгівлю з28 країнами Євросоюзом.
Також президент заявила,що Росія зробила помилку,посилюючи погрози застосувати торгові санкції.
А США нададуть Україні підтримку при підписанні Угоди з ЄС .Посол США в Україні впевнений , що підписання угоди з ЄС обіцяє великі перспективи для України . Сполучені Штати готові надавати велику підтримку Україні у разі підписання УГОДИ про асоціацію з Євросоюзом . Якщо ж український парламент прийме рішення рухатися і далі по шляху підписання цієї угоди то з боку США буде сильна підтримка.
В Цій справі також є і невеликий шантаж із різних сторін, щодо лікування за кордоном Юлії Тимошенко,яка зараз знаходиться за гратами. ЄС не підпишуть угоди як що ж наш уряд не звільнить її, мовляв , що вона не заслужено проводить свої роки в місцях позбавлення волі.
Справа Юлії Тимошенко є лиш поверхневою перешкодою у підписанні ЄС. Більш Серйозні проблеми, мають два варіанта
По — перше, якщо наша Україна не змінить способу функціонування своєї Економіки і держави , то може сама постраждати від економічних проблем, також можливо, заподіяти якусь шкоду внутрішньому ринку ЄвроС.» — вважають аналітики.
По друге ,якщо Євросоюз підпише угоду з Україною , тоді і виправдає методи несхильного,непоступливого до співпраці. Це, можливо призведе до сплеску анти-європейських настроїв в нашій Державі, як що ці правила застосовувати вибірково, а випробування вільною торгівлею буде суворим.
Водночас,»якщо Євро Союз відмовиться підписувати угоду, то втратить будь який важіль впливу,і може підштовхнути Нашого президента Януковича до жoрсткого авторитаризму».
Отже,це припущення є помилковим, що європейський бізнес цих країн хоче взяти під свій та повний контроль українських сільськогосподарських земель.( хоть хтось приведе їх до ладу!)
Дозволю собі ,висловити думку, що інтерес Євросоюзу до нашої України пов’язаний з багатьма факторами – такі як геополітичні . ЄС та України може вийти з економічної кризи лише тоді,коли підвищиться економічна ефективність та скорочення витрат на енергоносіїв. Така ж проблема, по суті, стоїть і перед Сполученими Штатами. Але скоротити ці свої витрати на енергоносії ,вони зможуть лише суттєвого скоротитися в споживані та значні довгострокові зниження цін на них .
У той ж час Російська економіка надзвичайно залежить від цих доходів, які надходять до державного бюджету на експорт газу та нафти. В цьому році з’явилася ситуація, що, попри надмірні ціни на Енергоносії на світових ринків, зростання Російської « економіки» призупинилось. Навіть, їхні експерти змушені визнати, що рос. економіка вичерпала уже всі можливості для інтенсивного зростання, що базувалось на самих доходах від їхнього експорту енергоносіїв. Є всі підстави вважати, що вона вступає в лінію довгострокової депресії. За таких обставин всі економічно-соціальні, етнічно-національні, територіально-адміністративні негаразди Російської держави, якими ніколи ніхто не займався.
Отже, є всі є підстави припускати нам, щ о Росія вступає в зoну дестабілізації, наслідком яких може бути її дезінтеграція. А в ЄС, схоже, вже за були, що таке російський бyнт, і що він може бути лише нещадним і безглуздим .
Будемо чекати далі як буде розвиватися ця ситуація. Саме зараз наший уряд приймає рішення як жити нам , простим громадянам України. Хотілось бі не розчаровуватися в їхньому виборі, і в нашому житті)
Надійшла до редакції 24.11.2013