У кожної людини уявлення про мораль формується ще з раннього дитинства. Звичайно, що не відразу діти починають розуміти саме значення поняття «мораль».
Але вихователі, вчителі та батьки намагаються закарбувати у дитячій свідомості сутність основних принципів моралі, сукупність усіх норм поведінки та правил взаємовідносин у суспільстві. Саме поняття «мораль» входить у свідомість дитини вже у шкільні роки на уроках етики. Діти вже починають розуміти його головне значення, читаючи повчальні твори відомих педагогів.
Але, на жаль, так склалося, що у повній мірі людина починає керуватися правилами і нормами моралі тільки після того, як на власному досвіді відчує золоті правила моральності, негативні наслідки від їх недотримання та нагороду за «доброчесність». Глибоко засвоювати основні норми та правила моралі, формувати в собі моральні якості та схильності, оцінювати ідеали та критикувати аморальність ми починаємо пізніше: у взаємовідносинах з друзями, батьками, колегами та просто оточуючими. Лише конкретні життєві ситуації розкривають сутність етичних вчень про мораль.
Адже тільки, спостерігаючи відданість коханої людини, яка, навіть не роздумуючи, не звертаючи уваги на власні перешкоди, приїжджає до тебе вночі і привозить необхідні ліки, тому що тебе мучить набридливий невгамовний кашель, ти глибше осмислюєш значення понять «любов», «милосердя» та «благородність». Лише тоді ми починаємо розуміти значення слів «повага» та «делікатність», коли бачимо на очах мами сльози, через те, що ранили рідну необдуманими прикрими словами. Тільки щиро полюбивши оточуючий світ і людей та зрозумівши неабияку цінність кожної особистості, ми стаємо справді гуманними та толерантними.
Лише переживши сором від викритої брехні, ми розуміємо велику цінність такого морального принципу, як «чесність». Люди починають відчувати власну гідність тоді, коли по-справжньому усвідомили ці важливі моральні якості та принципи і коли відчувають сором за їх відсутність у своєму житті.
Кожна людина прагне до того, щоб її любили та поважали рідні та друзі. Але досягти цієї мети може лише той, хто ставиться до людей так, як хоче, щоб ставилися до нього. І саме завдяки цим загальним людським цілям і з’явилася така наука, як етика. Вона систематизує та узагальнює усі набуті протягом багатьох поколінь знання про мораль. Саме завдяки цим знанням ми чітко розуміємо, як будувати взаємовідносини у суспільстві та зокрема у певному колективі.
Уявлення про мораль формувалися протягом багатьох поколінь і цей довготривалий процес залежав від етнічних, релігійних та культурних особливостей кожного народу. Але все ж загальна теорія етики про мораль спільна для всіх. Ще в давні тяжкі часи народ встановлював етичні норми поведінки, що допомагало пережити великі кризи, кріпацтво, війни, голодомори та стрімко йти на шляху до розвитку, передаючи свій досвід наступним поколінням. Саме людяність і справедливість допомогли побудувати відносини між людьми в цілому та окремо у кожному соціумі і колективі і сформували знання людини про світ та відношення до нього.
В наші часи, часи прогресивного розвитку суспільства та кожної особистості, зокрема, мораль відіграє дуже важливу роль. Адже саме завдяки її принципам люди не піддаються усім спокусам, грошам та їх владі сучасності і не втрачають своєї моральності, визнаючи справжню цінність життя та його головної мети. Так, звичайно, не всім це вдається, але для освіченої та релігійної людини, яка завжди прагне до розвитку та гармонії, кінцевою метою якої є щастя, моральні принципи слугують найголовнішими законами буття. На жаль, сучасній молоді (і не тільки) інколи дуже важко відрізнити добро від зла, силу від жорстокості, честь від гордині та байдужості.
Деякі благородні вчинки зараз роблять лише заради слави чи грошей, без розуміння істинної насолоди та вдячності від них. Дуже часто зустрічаються люди, для яких взагалі не існує таке поняття, як мораль, навіть деякі відомі люди описують мораль, як прикриття для слабких, а совість як бар’єр для насолоди. І саме завдяки таким персонам, перед нами постає безліч прикладів аморальних вчинків, байдужості до світу та до чистоти своєї душі.
З розвитком моралі відбувається і розвиток усього світу. Мораль виникла завдяки тому, що людина почала усвідомлювати свою відмінність від тварин, які протягом всіх століть живуть, керуючись лише інстинктами. Людина ж почала усвідомлювати правила існування та взаємозв’язку у мінливому світі.
На мою думку, головною метою життя людини є розвиток, прагнення до ідеалу, що і є ознакою високоморальної особистості, адже тільки освічена та відповідальна людина здатна чесно пройти шлях удосконалення, не зупиняючись перед перешкодами. Саме в удосконаленні власних моральних якостей людина може відчути справжнє задоволення собою, істинне щастя. А кожному, хто такої ж думки, як і я, я можу тільки побажати натхнення, віри та терпіння. Ніколи не забувайте, що кожен ваш вчинок, кожне ваше бажання завжди позначається на людях, які вас оточують. І знайте, що для того, щоб удосконалити цей світ, потрібно почати с особистих змін.