Від папірусу до електроніки

inklyziyaНещодавно я переглядала новини про Японію і знайшла досить цікаву статтю про те, що більша частина населення японців надають перевагу паперовим ніж електронним книжкам.

В цей момент я замислилась щодо свого власного вибору, і захотіла дізнатися, що ж використовувати краще.

З одного боку паперові книжки. Яка людина захоче відмовитися сісти біля вікна, закутатись в теплий плед, взяти однією рукою гарячу чашку з какао, а в іншу товстеньку книжку, чим старішу тим краще. У такої книги є свій незабутній запах: у нової він різкуватий, пахне фарбою та видавництвом; у старовинної (бабусиної ) — він п’янкий, осінній. А яке ж блаженне почуття ти відчуваєш гортаючи її. Спочатку уважно роздивишся обкладинку: доторкнешся до неї, розглянеш малюнки, шрифт та назву. І ти зовсім не поспішаєш, а навпаки, смакуєш, перед тим як відкрити цей маленький колодязь мудрості та зануришся у паралельний світ: у світ думки і фантазії, що створила якась талановита людина. І ось цей вирішальний момент настав. Ти відкриваєш книжку на перших сторінках, переходячи до початку нового розділу. Я наприклад рідко читаю біографію письменників, авжеж, якщо це не мій улюблений автор.

Ти легенько торкаєшся до кожної сторінки, намагаючись нічого не пом’яти, і просто насолоджуєшся ніжним дотиком рук до гладенької поверхні . Правда ж неземне відчуття? Зразу згадуєш слова свого першого вчителя, що казав: «книга – це друг, вірний товариш, і з ним треба бути \обережним та охайним, щоб він міг тобі повністю відкритися і подарувати знання».

А яке величезне задоволення людина отримує від відвідування книжкової лавки. Ось як я нещодавно. На «Льва Товстого» знаходиться тепер одна із моїх найулюбленіших книгарень під назвою «Сяйво». Я її знайшла випадково. Зупинилась, щоб поправити зачіску в дзеркальній поверхні якоїсь лавки і в ту ж секунду помітила таємничий світ в «Задзеркаллі». Блискучі палітурки, шурхотливі сторінки, тиша та приємний інтер’єр – все вабило до цієї оселі думок, мрій, сподівань, фантазій авторів. Заходячи туди, ти потрапляєш в царство безлічі світів , яке ти хочеш повністю осягнути та зануритись в кожен із них. Широкі книжні полиці, дерев’яні шафи, та двоє спіральних сходів, які ведуть тебе на другий поверх, також всіяні мистецтвом різних письменників, створюючи затишок, який присутній в кожній оселі. Хоч вона і невелика, але має багатий перелік книжок, і кожен охочий може знайти те, що йому буде до вподоби.

До того ж надруковані книжки набагато рідніші. Такими користувалися на протязі багатьох століть і тому всі естети та консерватори будуть і надалі віддавати перевагу паперовим шафам та бібліотекам.

Тому, як ми бачимо, плюсів щодо використання книжок дуже багато. Але і є багато і мінусів. Чи задумувалася людина скільки треба лісу, щоб зробити певний тираж книг тільки одного автора? А візьмемо ж масштаби тієї ж Японії. Хоч країна зовсім невеличка, але щоб забезпечити літературою величезну кількість населення треба повирубати пів — Європи. І це лише на книги.

Зараз багато людей навіть не замислюється про екологію навколишнього середовища. А це не тільки наші зелені друзі, які виробляють нам такий життєво необхідний кисень, але і вода, земля. Проблема води у світі теж є однією із найважливіших тем нашого часу. У Швейцарії, як розповідав мій знайомий, що колись їздив у цю надзвичайну країну, казав, що вода там чиста і прозора як скло, і взагалі, що всі жителі насправді слідкують за рівнем її забрудненням. Тому і українцям треба брати приклад з певних країн Європи, щоб всі люди могли бути спокійні за стан гідросфери у наступні роки.

І земля. Скільки пестицидів виливається в чорноземну матінку, скільки площі землі було винищено із-за недобросовісного відношення до всіх наших ресурсів? Бо ми не розуміємо одного простого факту, що все в житті взаємопов’язано. Без землі, води, повітря, не було не лише книжок, які ми так сильно любимо, не було і життя. Забери хоч єдиний елемент, і весь ланцюжок нашого існування перетвориться у ніщо, у справжній кінець.

Тому треба піклуватися про дерева, і саме тому, я вже без опису електронних книг, можу сказати, що вони більш екологічні та корисні для Матінки Землі.

Перейдемо до електронних книжок. Я довго збирала кошти, щоб купити дійсно вартий прилад для щоденного користування. Читати, як можна було зрозуміти, я дуже сильно люблю, і якщо чесно, купляти щомісяця книжку буде більш втратно, ніж купивши раз електронку та вже і надовго.
Але чому ми не хочемо купляти ці компактні прилади? Що нас лякає?

Я хочу трохи розкрити вам це актуальне питання нашого сьогодення. По-перше, це електронний екран, який негативно впливає на здоров’я очей користувача, але і в цьому виробники знайшли вихід. Зараз випускають чорно-білі механічні книжки із захистом від перевтомлення та шкоди для очей, які мають спеціальні електронні чорнила, що майже такі ж зручні, як на папері.

По-друге, як ми знаємо, це консерватизм людей. Як і всі, ми частенько боїмося змін, чіпляємося за добре знайомі речі, з якими нам зручно та безпечно. Але розвиток рухає нас уперед. Як змінилися екіпажі на автомобілі, або касети на диски, так і книжки будуть змінювати себе на електронні прилади. А чи це добре, а чи погано, це ми побачимо у нашому майбутньому.

По-третьому, оскільки прилад є електронним, то його треба час від часу під заряджати. Якщо людина опиниться на безлюдному острові, без жодного виходу до електрики, то ця річ стане просто непотрібною дрібницею. А якщо у вас була паперова книжка, то вона могла б допомогти вам зменшити час до вашого найскорішого спасіння, або ж у крайньому випадку, стала корисною сировиною для багаття. Але це у найстрашнішому випадку (будемо мислити позитивно).

Але перейдемо до позитивних якостей. Почнемо з того, що це більш дешевший варіант. Один раз купивши таку книгу, ви елементарно скачуєте потрібний файл і ним користуєтесь. Також плюс в тому, до Інтернет безкрайній, і має безліч книг, на відміну від моєї гаряче люблячої бібліотеки, яка все рівно має певний ліміт. Але це стосується лише художньої літератури. На жаль, підручники, особливо по нашій досить рідкісній спеціальності, важко знайти на просторах глобальної мережі, але не дивлячись на це Інтернет простягає своє павутиння все ширше та ширше: наукова література передруковується, сканується і зберігається на дисках. Як я вже казала, розвиток крокує швидше. Тому можливо, десь через 15 – 20 років, у всіх школярів та студентів, будуть лише електронні підручники.

Наступний позитивний чинник полягає у компактності. Кожному знайоме відчуття важкості на спині, або плечах, коли ти несеш повністю напхану книгами торбу, або допомагаєш нести портфеля молодшого братика або сестрички. А ви тримали сумку дівчини? Мало того, що в цій «чорній дірі» так важко знайти потрібну річ, так ще серед зошитів, блокнотів, обіду з банана та двох яблук, громіздкого пеналу з різнокольоровими ручками, товстелезної косметички, яка розривається від тієї кількості речей, які в ній знаходяться (помад, тіней, туші, пилочки, тонального крему, пудри, резинок та інших декоративних дрібниць), треба ще покласти в ту сумку, хоча б одного підручника, а це вже стає вельми тяжкою затією. Але на цьому прикрощі не зупиняються, бо цю ж саму сумку треба ще й донести, а це вже потребує неабиякої сили. Тому всі розмови, що жінки – це слабка стать – вигадки. Бо нам ще вдається носити цей «якір» на високих підборах, до того ж бездоганно виглядаючи.

Також в електронних книжках можна виділяти улюблені цитати і зразу ж копіювати та ділитися ними з друзями у соціальних мережах. Як же це приємно, коли ти просто «закохався» в драматичний момент роману, неперевершений опис пейзажу або рядок з поеми, і зразу обговорив про це зі своїм ліпшим другом. Хіба це не щастя? Не знаю, як вам, а мені це приносить справжнісіньке задоволення.

На екологічному чиннику ми навіть не будемо зупинятися, оскільки це питання є вже розкритим.
Що ж ще я можу порівняти? Можливо треба сказати про більшу функціональність електричного пристрою щодо паперового, оскільки в ньому тепер ще можна слухати музику, малювати, сидіти через WI-FI у мережі та інше.

У висновку скажу те, що я зупинила свій вибір на електронних книжках. Бо саме вони просякнуті духом сучасності, і саме вони, як кажуть є справжніми передовими технологіями. А також компактність, зручність, та і для покоління Інтернету немає жодних складностей для користування електронікою. Кожен вибирає, те, що йому ближче. Але головне, щоб люди читали, бо без навчання, самовдосконалення, отримання нових знань людина деградує, та навіть нищить себе. Не так важливо «як?» в цьому делікатному питанні, головне «що?» та «скільки?».

Тому читайте, розвивайтесь та любіть літературу, і тоді вона вам обов’язково віддячить.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.