Ввічливість — ознака добре дуже вихованої людини, це уміння га й гарно та привітно обходитись з людиною. Ввічливість існує формальна, зовнішня та привита вихованням, але не прийнята серцем егоїстичної, холодної людини,так і така ввічливість — великий обсяг в суспільному житті, бо багато уважності та самоконтролю до інших людей, людина, що не уміє опановувати своїми емоціями, ніколи не буде навіть стараючись — ввічливою.
Саме тому, один із французьких соціологів Лекомт дю Ноуї говорив, що за міру культури якоїсь країни потрібно вважати ввічливість її мешканців, і до давав, що культурніше суспільство, так воно буде й ввічливе, теж суспільство, в якому принципи ввічливості втрачаються, виявляється безперечний принцип культурного занепаду…»
Справжня , не тільки формальна ввічливість , це доброта серця, це увага до навколишнього, яка йде від доброзичливості з глибинного почуття солідарності, що свідчить про розвиток духовності людини, як говорив філософ німецький Кайзерлінґ, «внутрішньо людина не може бути в досконалою , коли зовнішньо веде себе недосконало…»Брутальна, груба і неввічлива людина, самою своєю поведінкою, засвідчує, свою мізерію в духовності. Натомість, св. Франціск Асізький сказав: «предорогий брате, знай, що ввічливість — це прикмета Бога, котрий з ввічливості дарує дощ і сонце однаково праведникам та не праведникам…»
Інший італійський психолог Мантегацца вважав, що ввічливість це промінь доброго серця : «Гарні квіти можуть бути навіть тоді, коли вони і не пахнуть, але та квітка, що пахне то в багато разів гарніша. Людина яка сувора може бути і добра, а та людина яка є доброю і ласкавою то вдвічі добра…»
Ввічливим український народ був з давніх часів саме в тому виявлялася його прадавня культура і ті чужі,які відвідували Україну це в свій час помічали. Едвард Даніель «Ми зустрічали багато українців,які відрізняються під добрим поглядом від жителів Росії. Українська раса дуже шляхетна .Українці виглядають крепкіші та гарніші від москалів і перевищують над ними у всьому де лише, може один рід людей перевищити над другим. Саме цікавіше те. Що і тепер туристи які побували в Україні, зокрема в Києві , зазначають що наш народ набагато чемніший і ввічливіший на відміну від інших народів, не зважаючи на ту грубість і нечемність, яку ми пройшли під червоним режимом.
«Ввічливість, має свої закони, котрі потрібно обов’язково знати та не відкривати кожного разу заново. Кожне покоління, не винаходить ж знову цифри , алфавіт, теореми математики,закони фізики», — це говорив С. Міхалков. І Ще одне висловлювання ь відомому письменнику М. Сервантеса: «Нічого нам таке дорого не обходиться і не цінується — як ввічливість».
Отже, ввічливість має також і свої закони, ті формули котрі є дуже простими, і їх знати потрібно кожному. Те значення, яке має ввічливість тяжко переоцінити. Перше, що відрізняю культурну людину від некультурно це – ввічливість. Ввічливість – є поняттям, яке схоже таким поняттям як порядність та інтелігентність. Ввічливість не можлива без височенної духовності та без принципів моралі.
Взаємність людей облагороджує саме ввічливість яка передбачає бажання людей, щоб діяти до відповідностей моральних якостей. Не варто занадто старатись, щоб бути ввічливим,бо тоді ввічливість перетвориться в марну пустоту, не треба себе вести занадто суворо і принципово. Англійці підкреслюють свою ввічливість лише в тих випадках,коли саме відчувають напруженість у певних відносинах. Вони проводять спілкування в рамках світського етикету.
Це такий випадок, коли говорять про « прохолодну ввічливість» або про «крижану ввічливість». Такі епітети перетворюють термін ввічливість в протилежне поняття.
Цю ввічливість можна також назвати також ритуальної та вряд чи вона має моральне високе значення. Але тим не менш, знати та розрізняти обидва види ввічливості, а саме ритуальну та справжню дуже необхідно. Будь-який вчинок можна вчинити ввічливо та не ввічливо.. Наприклад,за допомогою різних слів можна надати наказ та у випадку, коли він наданий ввічливо, то його виконають швидко та з великим бажанням. Також ввічливість передбачає уміння запам’ятовувати імена, це перше та елементарне правило вихованої людини. Щоб завоювати прихильність оточуючих або просто співрозмовника , потрібно запам’ятати їхні імена та дати таким чином відчути їх значення у вашому житті.
Надмірна зайнятість та відсутність вільного часу навіть ні на трохи не виправдовують людину , котра не може запам’ятати ім’я. Щоб ім’я запам’ятати і затримати у своїй пам’яті не треба докладати величезних зусиль та витрачати багато енергії. Відомо те, що Франклін Рузвельт, не звертаючи уваги на свою зайнятість, знаходив час, для того, щоб запам’ятати імена навіть другорядних працівників, механіків, з котрими йому доводилось зустрічатись.
Не звертаючи уваги на те що правила інтелігентності, ввічливості для всіх однакові. Це ніяким чином не перевершує достатку індивіда. Ввічливість, не робить людей схожими один на одного.
Ввічливість та інтелігентність народжується, в результаті навчання та виховання, але не треба думати. Що для того щоб стати ввічливим треба просто отримати освіту. Освічена людина на превеликий жаль є не завжди ввічливою . Освіта та виховання є важливими елементами для ввічливості, та проте ввічливість є насамперед виявом людського ставлення до інших людей не зважаючи на місце знаходження, чи це дом, чи це робота чи громадські місця.
Отже, ввічливість і є справжньою культурою поведінки це є сукупність вчинків, це зовнішній та внутрішній прояв моральних принципів моралі. Людина, яка є вихованою не відповідатиме грубість. Не чемність такою ж відповіддю, хамством на хамство, грубістю на грубість. Бо така реакція здається не перший погляд природною, але все ж таки не варто опускатися до рівня тієї людини . Європейці говорять: ввічливі та порядні люди завжди йдуть на вступ хамству , бо вони поводяться з ними як з порядною людиною, а вони з ними як з хамом. Нажаль це є правда,та правда є правда перебільшена адже дуже важко бути не чемним, грубим , коли інша людина поводиться ввічливо. Це показується особливо на людях , ввічлива поведінка свідчить не лише про самоповагу людини яка вихована , а й є наукою для грубіянів.
Ввічлива людина знає, що з виглядом розумного і кривим поглядом ,якщо тебе про щось запитують, це ще не пристойніше, ніж просто лікувати коли тебе не питають.