З давніх-давен науковці досліджують, що розуміється під словами «добро» і «зло», а також їх взаємозв’язок. Кожен дослідник тлумачить ці поняття по різному. І до нашого часу дійшло дуже багато різних визначень. Але всі вони зводяться до того, що добро це щось прекрасне, яскраве, не перевершене, а зло – хмуре, сумне. Раніше у давні часи народи поняття «добра» і «зла» пов’язували з такими словами, як людина, розум, душа, серце. Ще з давніх часі людина намагалася все, що не робить ділити на добре і погане.
Добро – моральне поняття, яке базується на позитивних вчинках людей. Доброю людиною називають ту особистість, якій притаманні такі якості : добродушність, чесність, щирість, душевність. Перед тим, як творити добро потрібно зрозуміти , що під цим розуміється. Поняття «добро» кожна людина розуміє по своєму і бувають такі ситуації, коли людина може віднести свій вчинок саме до добра, хоча він приносить іншим людям лише шкоду, а сама цього не помічає і не розуміє або може просто не хоче цього побачити.
Зло – це теж моральне поняття, але яке проявляється в негативних діях людини, тобто є повною протилежністю добру. Злій людині притаманні такі якості: злість,жорстокість, кривда,грубість. Зло завжди намагається втрутитися туди , де панує добро. Зло люди роблять заради досягнення своїх цілей у житті, вони на той час думають лише про себе і їх не цікавлять доля інших людей. Злі люди завжди більш самотні.
Добро і зло взаємопов’язані між собою, тому що якби не існувало добра тоді б не було і зла. Можна навести багато прикладів цього взаємозв’язку. Одним з прикладів є прислів’я, яке підтверджує це «Лихо не без добра».
Також до наших часів дійшло багато різних прислів’їв, які народ збирав і передавав з покоління в покоління. Саме вони дають нам настанови в окремих ситуаціях.. Наприклад, «Добро роби, добре й буде» — воно означає те, що якщо сам творитимеш добро то і тобі буде на світі добре житися; «Все добро переймай, а зло уникай» — потрібно переймати від інших людей лише тільки добре, а якщо зустрічаєш зло то його краще уникати; «Добро довго пам’ятають, а лихо ще довше» — багато наших вчинків люди запам’ятовують, але чомусь саме погані пам’ятають довше, тому краще творити лише добро, якщо хочеш, щоб про тебе говорили лише добре. Завдяки цим прислів’я ми розуміємо, що потрібно переймати і творити лише добро.
Взявши будь-яку українську народну казку, то можна побачити, як в ній відбувається боротьба між добром і злом, але завжди перемагає добро. Тому що добро приносить радість, щастя людині і робить світ все кращим. Немає казок в яких не відбувалося протистояння між добром і злом. Саме завдяки казкам ми можемо пояснити дітям, що розуміється під поняттям добро і зло. Казки дають можливість нам виховати в дітях самі найкращі якості людей, навчити їх робити лише добрі вчинки і завжди помічати зло. Ще з давніх часів народ показував у казка, що навіть у фантастичних країнах існує зло і завжди знайдуться люди які його переможуть.
За допомогою казки батьки, вчителі, вихователі показують дитині, що як вона в своєму житті зустріне «зло» то не повинна його боятися і йому підкорятися, а навпаки потрібно з ним боротися і в кінцевому результаті воно перемагає.
Навіть якщо взяти дитячі мультики, то там теж ми бачимо боротьбу між добром і злом. Але саме в мультиках ми ще можемо побачити емоції, які притаманні злій і добрій людині. Діти під час перегляду мультфільму спостерігають за кожним кроком,мімікою, жестами персонажів.
Педагогу дуже важливо розуміти взаємозв’язок добра і зла, тому що кожна дитина рано чи пізно ставить запитання «Що таке добро? або «Що таке зло?» . І саме педагогу потрібно пояснити дитині так, щоб вона зрозуміла, чим вони взаємопов’язані і чим відрізняються.
Добро і зло відносять до моральних цінностей, які посідають важливе місце у формуванні особистості. Кожна людина повинна розуміти ці два поняття, так як вони займають дуже важливе місце у житті кожного. Також бачити їх взаємозв’язок, щоб розуміти, що якщо не робитимеш зло іншим людям тоді і вони не робитимуть шкоди тобі. Багато прикладів добра і зла ми бачимо кожного дня у повсякденному житті. Тому кожен може навести безліч прикладів, навіть маленька дитина. Діти частіше дорослих помічають погані вчинки і говорять про це відразу, але якщо вони не розуміють добре чи погано, то відповідно ставлять запитання .
Отже, можна зробити висновок, що добро і зло це моральні поняття, які виступають у протиставлені двох символів. Добро – завжди приносить тільки користь навколишньому світу і людині зокрема, а зло – творить шкоду всім навколо і призводить до негативних наслідків. Тому потрібно всі людям творити лише добро, щоб світ навкруги став кращий. Кожен повинен замислитися, що і як він робив до цього, чи приносило це користь оточуючим, якщо ні то потрібно дещо змінити у своєму житті. Все що відбувається навкруги залежить саме від нас. Саме нам вирішувати творити нам добре чи зло. І від нас залежить якою буде наша країна в майбутньому, тому що ми виховуємо в дітях відношення до добра і зла.